Áder: A magyarok és az amerikaiak a szabadság nemzetei

2013. október 26. 09:32

Magyarország és az Egyesült Államok között fontos összekötő kapocs, hogy mindkét ország népét a szabadság nemzetei között tartják számon – jelentette ki Áder János köztársasági elnök a bostoni magyar tiszteletbeli főkonzulátuson a parlament előtti, 1956. október 25-i sortűz, a „véres csütörtök” évfordulóján elmondott beszédében.

2013. október 26. 09:32

Emlékeztetett rá, hogy Massachusetts fővárosa az angol gyarmati politika ellen tiltakozó 1773-as „bostoni teadélutánnal” végeredményben messze túlmutatott önnön jelentőségén és az amerikai függetlenségi háború előmozdítója volt. „A mi szemünkben Boston olyan város, amely a szabadság nemzetének bölcsője lett. Kevés nemzet van, amelyet méltán illetnek ezzel a jelzővel. Ezért is megtisztelő számunkra, hogy minket magyarokat is a szabadság nemzetei között tartanak nyilván” – mondta az államfő a mintegy százötven résztvevő előtt.

Mindig is így tekintettünk magunkra, 1956-os forradalmunkkal pedig méltán váltunk azzá az egész világ szemében” – hangsúlyozta Áder János. Kitért arra, hogy az 1956-os forradalom vérbe fojtása után Bostonban találhatott menedékre több száz honfitársunk, akik a későbbiekben sikereikkel önmaguknak és Magyarországnak is rangot és megbecsülést szereztek. Az államfő megköszönte a bostoni magyar közösségnek ezt a „tiszteletre méltó erőfeszítést”. Áder János – aki a tiszteletbeli főkonzulátuson jelen volt egy csoportos állampolgársági eskütételen – kijelentette, hogy Magyarország a nemzet fontos, értékes és elválaszthatatlan részeként tekint a diaszpórában élő magyarok közösségeire és számít rájuk.

Hangsúlyozta, hogy a 2010-ben elfogadott állampolgársági törvény a világban élő magyarság egységének és együvé tartozásának szimbolikus és gyakorlati helyreállítását szolgálja. „Azoknak az erőfeszítéseknek a legmagasabb rendű jogállami elismerését jelenti, amelyek révén Önök itt Bostonban is megőrizték a magyar kultúrához, nyelvhez, nemzeti közösséghez való hűségüket” – tette hozzá az elnök. A jelenlévők csendes tiszteletadással emlékeztek meg az 1956. október 25-i budapesti sortűz áldozatairól.

Összesen 82 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Soma
2013. október 28. 14:12
Azért van egy kicsi különbség a két nemzet között. Az eredet meg a fizetés mindenképpen. Közös talán csak a passzát-szél, ami ottan szebben süvít.
IgazságosIzomViktor.
2013. október 26. 16:38
Áder szerintem nagy esélyesként indulhatna a semmitmondó világbajnokságon.Annyi közhelyet amennyit ez össze tud hordani szándékosn is nehéz lenne összegyűjteni.
oskar
2013. október 26. 14:17
Áder János köztársasági elnök a bostoni magyar tiszteletbeli főkonzulátuson a parlament előtti, 1956. október 25-i sortűz, a „véres csütörtök” évfordulóján elmondott beszédében. A véres csütörtökön a békésen tüntető fegyvertelen tömegbe lőttek. Több száz sebesült és halott. A híradásokból azt halljuk mindig, hogy az elkövetők nem ismertek. Itt egy idézet. Ebben leírja azt is, hogy 600 fogoly már október 25.én a pincében volt. Vajon mi történt velük??? Idézet: Földes László. A második vonalban (Kossuth könyvkiadó 1984) Földes Lászlótól idézett KV ülés 1956 október 25.-én történt. A Parlamenti sortűz előtt. "Amikor beléptünk, már javában folyt a KV ülése, éppen Donáth Ferenc beszélt. Rettenetesen felizgatott, nem is annyira az amit mondott, hanem a cinikus hangahogyan mondta. Borzasztó volt a légkör, a jelenlevőkön vereséghangulat lett úrrá. Donáth beszéde után megindult a katonai bizottság ellentámadása. Nem emlékszem pontosan, hogy Hazai Jenő vagy Kovács István szólalt-e fel elsőnek. Rendkívül szenvedélyes hangon szálltak vitába Donáth megállapításaival. Donáth és Losonczy Géza többször közbeszólt. Én is szót kértem. Többek között kijelentettem, hogy bizonyos határon túl a politikai engedmények katasztrófához vezetnek.. Az eddigieknél tovább már nem mehetünk. Az ellenforradalmat fegyverrel kell leverni. Az elvtársak pánikba estek, folytattam, pedig nem olyan súlyos a helyzet. A munkáskerületekben rend van, többnyire vidéken is. Nem igaz, hogy a hadsereg átállt volna az ellenforradalmárok oldalára. Az első napot, 24-ét követően újabb katonai egység már nem bomlott fel. Ellenkezőleg: minden parancsot, amelyet egyes objektumok visszafoglalására kaptak, fegyelmezetten végrehajtották. Jelen pillanatban minden fontos létesítmény a kezünkben van, beleértve a fegyverraktárakat is. Ezután arról beszéltem, hogy kikkel harcolunk, kikkel állunk szemben. Elmondtam, hogy a HM pincéjében 600 fogoly van, néhány kivétellel mindannnyiuk25 éven aluli. Hát csak nem adjuk meg magunkat gyerekeknek! Mások is felszólaltak. A KV elvetette az előterjesztett javaslatot, és Donáth javaslatait elutasítva elhatározta, hogy le kell verni az ellenforradalmat. Apró Antal szóvá tette, hogy ellenintézkedésekkel keresztezik a katonai bizottság intézkedéseit. Akkor még nem mondta ki, hogy Nagy Imrére gondol. Mondanivalójának az volt a lényege: "engedjetek bennünket győzni." Meg sem vártuk az ülés végét, visszamentünk a Honvédelmi Minisztériumba. A partizánszövetség Beloiannisz útcai székházából értesítést kaptunk, hogy igen sok régi elvtárs jelentkezett, harcolni akarnak. Átmentem értük, és 80-100 elvtársat átvittem a HM-be. Fel is fegyvereztük őket…………. …….28-ára összehívták a KV-t. Erre már meghívtak bennünket is. Az ülést egyébként kapitulációs ülésnek neveztem el. Az első felszólaló Lukács György volt. Rendkívül drámai hangon beszélt azokról, akiknek magyar vértől véres a kezük és ránk mutogatott”…
potyka
2013. október 26. 13:05
Ilyen szar duma, miközben Horthy szobrokat avatnak a köpönyegforgató komcsik :DDDD
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!