Emlékeztetett rá, hogy Massachusetts fővárosa az angol gyarmati politika ellen tiltakozó 1773-as „bostoni teadélutánnal” végeredményben messze túlmutatott önnön jelentőségén és az amerikai függetlenségi háború előmozdítója volt. „A mi szemünkben Boston olyan város, amely a szabadság nemzetének bölcsője lett. Kevés nemzet van, amelyet méltán illetnek ezzel a jelzővel. Ezért is megtisztelő számunkra, hogy minket magyarokat is a szabadság nemzetei között tartanak nyilván” – mondta az államfő a mintegy százötven résztvevő előtt.
„Mindig is így tekintettünk magunkra, 1956-os forradalmunkkal pedig méltán váltunk azzá az egész világ szemében” – hangsúlyozta Áder János. Kitért arra, hogy az 1956-os forradalom vérbe fojtása után Bostonban találhatott menedékre több száz honfitársunk, akik a későbbiekben sikereikkel önmaguknak és Magyarországnak is rangot és megbecsülést szereztek. Az államfő megköszönte a bostoni magyar közösségnek ezt a „tiszteletre méltó erőfeszítést”. Áder János – aki a tiszteletbeli főkonzulátuson jelen volt egy csoportos állampolgársági eskütételen – kijelentette, hogy Magyarország a nemzet fontos, értékes és elválaszthatatlan részeként tekint a diaszpórában élő magyarok közösségeire és számít rájuk.
Hangsúlyozta, hogy a 2010-ben elfogadott állampolgársági törvény a világban élő magyarság egységének és együvé tartozásának szimbolikus és gyakorlati helyreállítását szolgálja. „Azoknak az erőfeszítéseknek a legmagasabb rendű jogállami elismerését jelenti, amelyek révén Önök itt Bostonban is megőrizték a magyar kultúrához, nyelvhez, nemzeti közösséghez való hűségüket” – tette hozzá az elnök. A jelenlévők csendes tiszteletadással emlékeztek meg az 1956. október 25-i budapesti sortűz áldozatairól.