Karinthy Frigyes négy nappal a halála előtt adott, soha meg nem jelent interjúja bukkant fel 86 év elteltével
A 22 éves, kezdő újságíró cikke az író halála miatt nem került nyomtatásba.
Megreformálná az Európa Tanács eljárását Németh Zsolt. A Külügyminisztérium parlamenti államtitkára Strasbourgban tárgyalt az Európa Tanács vezetőivel, a szervezet monitoring eljárásának mélyreható reformját szorgalmazva.
Államtitkár úr, azt állítja, az Európa Tanács monitoring bizottságának minapi, Magyarországgal szemben kritikus jelentése elfogult. Miért?
A jogállamiság magyarországi helyzetéről szóló jelentés hemzseg a ténybeli hibáktól és eljárásában is fölöttébb kifogásolható. A svéd liberális Kerstin Lundgren és a cseh konzervatív Jana Fischerová, a két jelentéstevő közül Fischerová vissza is lépett, a jelentés tartalmát egyoldalúnak és elfogultnak nevezve. Ez véleményünk szerint új eljárási helyzetet teremt. A jelentés maga megkérdőjelezi a magyar alkotmányos rendszer, a magyar demokrácia legitimitását. Ez a helyzet nem csak Magyarországnak káros, hiszen európai szinten vált ideológiai hadszíntérré a téma.
Ha a jelentést minden szinten elfogadják, az Európa Tanács ténymegállapító küldöttséget meneszthet Magyarországra. Mit tesz most a magyar kormány?
A monitoring eljárás a kilencvenes évek eleje óta változatlan. Magyarország mindig is együttműködött ezekben a mechanizmusokban, támogatjuk, hogy erősödjenek az alapjogok védelmét szolgáló vizsgálatok. De legyenek lefektetve az alapvető elvek: objektív mércéken alapuló, elfogulatlan, jogilag megalapozott vizsgálatok legyenek, amelyek során azt is vizsgálják meg, mennyiben ütközik egy adott vitatott kérdés a nemzetközi modellekkel. Az Európai Unióban a létező közösségi jog világosabb helyzetet teremt, de az Európa Tanácsnak óvatosabban kellene a monitoring eljárásokkal bánnia.
A Magyarországról szóló jelentés elfogadása vitákat váltott ki: bár az ülés elnöke azt hirdette ki, hogy a jelentés megállapításairól szóló dokumentumot 18:17 arányban elfogadták, az ellenzők szerint valójában 18:18-as szavazategyenlőség volt.
Nagyon egyértelmű felelősség terheli a levezető elnököt, hogy nem tisztázta a vitatott helyzetet. Jobb lett volna, ha újra összehívják a bizottságot, hogy újra megtárgyalják a jelentést.
Magyarország fordíthat még a helyzeten, vagy most már minden megy a maga útján?
Az Európa Tanács bürója május 30-án dönt arról, hogy mikor kerül az ET plenáris ülése elé a jelentés. Ezért fontos, hogy Jean-Claude Mignon, az ET parlamenti közgyűlésének elnöke tisztában legyen a jelentés körül kialakult vitatott helyzetről. A dolgok jelen állása szerint még minden lehetséges, addig is azon dolgozunk, hogy induljon meg a reformfolyamat az Európa Tanácsban.