Az Európai Unió árulójának nevezte Orbán Viktort Guy Verhofstadt
Konkrétan fogalmazott a magyarellenes EP-képviselő.
A szocialista EP-képviselő szerint az EB felhígított javaslatot fogadott el arra vonatkozólag, hogy a nagyvállalatok felügyelő bizottságaiban negyven százalékra kell növelni a nők arányát 2020-ig.
Gurmai Zita szerint az Európai Bizottság felhígított javaslatot fogadott el arra vonatkozólag, hogy a tőzsdén jegyzett nagyvállalatok felügyelő bizottságaiban 2020-ig negyven százalékra kell növelni a nők arányát. A szocialista európai parlamenti képviselő - aki az Európai Szocialisták Pártja nőszervezetének is az elnöke – közleményében tudatta: a meggyengített, szerdán elfogadott javaslatból hiányoznak a konkrét intézkedések. „Sajnálom, hogy Viviane Reding végül egy ilyen gyenge szöveget terjesztett a biztosok testülete elé. A szövegből hiányzik bármiféle konkrétum és kulcsintézkedés, elmarad attól, hogy erős politikai jelként értelmezhessük és elmarad az európai nők várakozásától. Most az Európai Parlamentre kell számítanunk, hogy a javaslatnak igazi tartalmat adjon” – adott hangot csalódottságának a képviselő.
Gurmai közleményében kifejezi elégedetlenségét amiatt, hogy a kvóták a bizottsági javaslat szerint csak a nem végrehajtó pozíciókra alkalmazandók, az ügyvezető igazgatóságok csak bátorítva vannak a „rugalmas-kvóták” alkalmazására, azaz önszabályozásra. Ennek értelmében az irányelv nem jelent újítást a jelenlegi helyzethez képest - véli a képviselő, aki azzal sem ért egyet, hogy az esetleges szankciókat nem uniós, hanem tagállami szinten határozzák meg. Kifogásolja azt is, hogy a jogszabály a tervezet szerint átmeneti jellegű lenne, 2028 végén hatályát vesztené, valamint, hogy a kis- és közepes vállalkozásokra nem vonatkozik. A képviselő szerint az az 5000 uniós vállalat, amelyekre vonatkozik a kvóta, elhanyagolható az EU-ban létező összes céghez képest. Nem ért egyet Gurmai Zita azzal sem, hogy az olyan cégek, ahol a munkaerő kevesebb mint tizede nő, mentesül az irányelv alól.