Az ELTE rektora szerint állam nélkül nincs felsőoktatás

2012. október 16. 19:18

A Magyar Rektori Konferencia (MRK) elnöke szerint bár vannak olyan intézmények, amelyek képesek fenntartani magukat, nem létezik olyan felsőoktatás – különösen Európában nem –, amelyből kivonul az állam.

2012. október 16. 19:18

Mezey Barna – aki egyben az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) rektora – ezt a Debreceni Egyetemen mondta kedden, a rektori konferencia tanácskozásán.

A szerinte egyszerre vállalkozó, költségvetési gazdálkodó és szolgáltató felsőoktatási intézmények jövőbeni finanszírozásáról szólva kifejtette: Európában az állam a történelem során mindvégig kötelezettséget vállalt arra, hogy megteremti a nemzeti értékeket és a nemzeti értelmiséget, ezért a kontinensen a felsőoktatás egyfajta állami feladatvállalásként és kötelezettségként jelenik meg.

A felsőoktatás önfenntartó finanszírozásának kérdéséről az MRK elnöke azt mondta, vannak olyan intézmények, amelyek képesek fenntartani magukat, vannak olyan megoldások, amelyek bizonyos mértékig korlátozni tudják a költségvetési terheket, de „nem létezik olyan felsőoktatás (...), amelyből kivonul az állam”, különösen nem Európában – emelte ki.

Hangsúlyozta, az értékőrző és nemzetpolitikai szerepet is betöltő stratégiai ágazat, a felsőoktatás a jövő értelmiségének megteremtője, és nemcsak kitűnő szakemberképzőnek, hanem tudósképzőnek is kell lennie. „Azt a szellemi muníciót teremti meg, amely az egész nemzet jövőjének az alapja” – mondta Mezey Barna.

Beszéde végén jelezte, a Magyar Rektori Konferencia mindent el fog követni annak érdekében, hogy olyan javaslatokat tegyen le a kormányzat asztalára, amelyek megalapozzák a jövő minőségi felsőoktatását. Ugyanakkor felhívják majd a figyelmet azokra a problémákra is, amelyek e fejlődés útjában állnak.

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
imres
2012. október 17. 06:04
Az igazság valahol a létezik is és a nem is határmezsgyéjén van. Ugye, nem kell nagyon visszamenni az időben, amikor ugyanez a rektori konferencia az önállóság mellett kardoskodott. Baloldali elvtársak (ugye tarackos?) már elfeledték. :) Ők a szenilisek. :) De ne ragadjunk le idióta elméleteket hirdető kommentelők állításai mellett. Nem erről szól a történet. Szóval. Amikor finanszírozásról van szó, akkor szükségét érzik az állami támogatásnak, ha keretekről, minőségről, akkor jobbnak látják azt hangoztatni, hogy ők önállóak. Nyilván ők is tudják, hogy kefélni és szűznek maradni, az nem megy. Ezért érthetetlen néha, hogy aránylag értelmesnek számító emberek hamis érdekből propagandaszöveget nyomatnak. Biztos úgy gondolják, hogy ez a pozíciófogás megfelelő módja, ami a számukra eredményt hozó tárgyalások előfeltétele. Remélem nem így van.
tarackos
2012. október 16. 20:33
„nem létezik olyan felsőoktatás (...), amelyből kivonul az állam” Pedig de, létezik. Ezt a turul súgta az elsőtitkár elvtárs fülébe, azért veri most szét a "nemzet jövőjének alapját".
Gregorius
2012. október 16. 20:23
A vegyész és vegyészmérnöki karokat akkor kapásból be lehet zárni,a laborvegyszerigényük és a fokozott oktatói felügyelet pluszköltségei miatt. A hallgatók ugyanis nagyon gyakran veszélyes anyagokkal dolgoznak-nem vizes löttyökkel- mert a későbbi mukájuk során is hasonlókkal fognak találkozni. A drága műszerekről nem is beszélve. Állami támogatás nélkül ez nem megy.
Potymog
2012. október 16. 20:21
"A Magyar Rektori Konferencia (MRK) elnöke szerint bár vannak olyan intézmények, amelyek képesek fenntartani magukat" - és miből tartják fenn magukat? Nem utolsó sorban azoknak a diákoknak a pénzéből, akiknek még nincs keresete, akik így eladósodással kénytelenek kezdeni az életüket. És ezt hagyták
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!