Friss kutatás: egy egész társadalmi réteg ellenzi Ursula von der Leyen legújabb tervét
A magyar gazdák ellenzik a brüsszeli javaslatot.
Burány Sándor szerint továbbra sem tudni, hogy miből finanszírozná a kabinet a munkahelyvédelmi akciótervet, mivel a jegybank megadóztatása nem jelent valódi többletbevételt. Az MSZP-s képviselő megjegyezte: bár pártjuk egyetért a járulékcsökkentéssel, de úgy látják, hogy a munkahelyvédelmi akcióterv nem fog új állásokat eredményezni.
Burány Sándor szerdán sajtótájékoztatón azt mondta: nem tudni, a kormány miből akarja finanszírozni a nagyjából 300 milliárd forintos költségvetési kiesést okozó munkahelyvédelmi akciótervet, hiszen a tranzakciós illeték kiterjesztése a jegybankra nem jelent valódi többletbevételt és feltehetően az IMF sem fogadja el. Az MTI kérdésére közölte, a szocialisták szerint a kiadások csökkentése, köztük a presztízsberuházások leállítása és az egykulcsos adórendszer eltörlése lehetne az akcióterv fedezete, de ehhez az is kell, hogy a kormány elálljon az E.ON magyarországi gázüzletágának visszavásárlásától. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy az MSZP bár egyetért a járulékcsökkentéssel, a munkahelyvédelmi terv lehetséges hatásait korlátozottnak tartja, szerintük új állásokat az nem fog eredményezni.
Az MSZP-s képviselő arról is beszélt: az elemzők kizártnak tartják és a Költségvetési Tanács is vitatja, hogy jövőre 1,6 százalékkal nőhet a GDP, amint azzal a 2013-as költségvetés számol. A politikus nem látja biztosítottnak azt sem, hogy idén sikerrel zárulnak az IMF-tárgyalások, noha a kabinet ettől a forint árfolyamának javulását és a kamatkiadások csökkenését várja a következő évben. Hozzátette: ha a kormány nem tudja megfelelően pótolni a költségvetésben az általa okozott lyukat, akkor a jövő évi hiány meghaladhatja a 3 százalékot, ami a Magyarországnak járó európai uniós felzárkóztatási támogatások felfüggesztéséhez vezethet.