Friss kutatás: egy egész társadalmi réteg ellenzi Ursula von der Leyen legújabb tervét
A magyar gazdák ellenzik a brüsszeli javaslatot.
11,2 százalékkal kisebb volt idén júniusban az építőipar termelése, mint egy évvel korábban.
Az idén júniusban az építőipari termelés volumene kiigazítatlan adatok szerint és munkanaptényezővel kiigazítva is 11,2 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, szezonálisan kiigazítva a termelés az előző havinál 0,5 százalékkal volt alacsonyabb - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) csütörtökön. Az év első hat hónapjában a termelés 10,1 százalékkal esett vissza 2011 azonos időszakához képest.
Júniusban mindkét építményfőcsoport termelése kisebb volt az előző évinél: az épületek építése 12,1, míg az egyéb építmények építése 10,3 százalékkal. Szezonálisan kiigazított indexek alapján az épületek építésének teljesítménye 1,4, az egyéb építményeké 1,2 százalékkal csökkent az előző havihoz képest. Az építőipar ágazatai közül az épületek építése ágazat termelése – ami az épületépítési projekt szervezését és az épületek szerkezetépítését tartalmazza – 21,8 százalékkal esett vissza. Az egyéb építmények ágazat termelése 6,1 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál. Az építőipari termelés mintegy kétötödét adó speciális szaképítés ágazat termelése 8,2 százalékkal maradt el 2011 azonos időszakáétól.
A 2012 júniusában kötött új szerződések volumene ugyanakkor 14 százalékkal haladta meg az egy évvel ezelőttit. Az épületek építésére kötött szerződések volumene 11,6 százalékkal, míg az egyéb építmények építésére kötötteké 16,1 százalékkal nőtt a 2011. júniusihoz viszonyítva. A növekedést az épületeknél ipari és mezőgazdasági épületekre, az egyéb építmények esetén kommunális beruházásokra, vasút- és útfelújításra kötött szerződések eredményezték. Az építőipari vállalkozások 2012. június végi szerződésállományának volumene 5,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Ezen belül a két építményfőcsoport adata ellentétesen alakult, így az épületek építésére vonatkozó szerződések állománya 18,1 százalékkal kisebb, az egyéb építményeké 20,4 százalékkal magasabb volt, mint 2011. június végén.
Az építőipar termelői árai 2012. második negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva 1,9 százalékkal emelkedtek. Az épületek építése ágazatban 0,7, az egyéb építmények építése ágazatban 2,1, a legnagyobb súlyú, speciális szaképítés ágazatban pedig 2,5 százalékkal nőttek az árak. Az egyes építményalcsoportokban az áremelkedés 1,6 és 3,5 százalék között szóródott. Az előző negyedévinél az építőipar árai 0,2 százalékkal voltak magasabbak.