„A budapesti igazságszolgáltatásnak már egy éve voltak adatai arról, hogy a feltételezett háborús bűnös, Csatáry László a városban él – mégsem tettek semmit” – kezdte Jan Puhl terjedelmes riportját, amelyben bemutatta Csatáry László letartóztatásának körülményeit. A Der Spiegel cikkírója hozzátette, hogy így a Simon Wiesenthal Központ „nácivadásza” végül egy brit bulvárlapnak adta a „tippet”. Puhl beszámolt arról, hogy a 97 éves férfit szerdán a rendőrség kihallgatásra vitte, majd megjegyezte, hogy ez majd 68 évvel azután történt meg, hogy Csatáry korbáccsal hajthatta fel a zsidókat az Auschwitz felé tartó vagonokba.
A német lap kitért a történelmi háttérre is: „1938-ban Hitler szövetségese, a magyar kormányzó, Horthy Miklós elérte, hogy Magyarországnak ítéljék Szlovákia egy részét. 1944-ben a magyar zsandárok ott segítettek véghezvinni a holokausztot.” Megemlítette, hogy Csatáry Kassán segédkezhetett több, mint 15000 zsidó deportálásában, a cikkíró szerint pedig olyan szadista lehetett, aki élvezi, hogy nőket korbácsol meg. Puhl kiemelte, hogy amikor a kanadai emigráció után 1997-ben visszatért Budapestre, a hatóságok nem foglalkoztak vele, kellemes nyugdíjas életet élhetett. A Simon Wiesenthal Központ már szeptemberben riasztotta a magyar hatóságokat, hogy a nyomára akadtak, de azok nem reagáltak – írta a szerző, aki kifejtette, hogy az ország az elmúlt években folytonosan jobbra sodródott. Kiemelte, hogy „2010-ben a konzervatív Orbán Viktor abszolút többséget nyert, az antiszemita Jobbik lett a harmadik erő”. Felidézte, hogy Orbán Viktor egy új alkotmányt léptetett életbe, amely a demokratikus normák megsértése miatt tiltakozást váltott ki az EU-partnerekből, majd megállapította, hogy Csatáry szerdai letartóztatása biztosan köszönhető volt a nemzetközi nyomásnak is. Ezzel párhuzamosan Áder János Izraelben tartózkodott a Wallenberg-megemlékezésen – emlékeztetett Puhl, aki szerint rosszul jött volna ki, ha az „agg háborús bűnös” továbbra is háborítatlanul élvezi élete alkonyát.
A cikkben megszólalt Ungváry Krisztián, aki elmondta, hogy a bizonyítékok nagyon gyengék. Szerinte nem biztos, hogy az ügyészség kétséget kizáróan be tudja bizonyítani, hogy Csatáry tudatában volt annak, hogy a biztos halálba küldi a zsidókat. Hozzátette, hogy ennek bizonyítéka nélkül a bíróság őt is felmentené, akárcsak Képírót. Ungváry szerint az, hogy a háborús bűnösök biztonságban érezhetik magukat Magyarországon, a magyar történelemképpel van összefüggésben. A Spiegel cikke megjegyezte, hogy elmaradt a közfelháborodás amiatt, hogy Csatáry a fővárosban élhetett. A kommunisták bűnei sokkal élénkebben élnek az emberekben – véli Ungváry. A cikk megjegyezte, hogy Biszku Béla ugyanolyan nyugodt életet él most, mint Csatáry a múlt hétig. Orbán Viktor kormánya egy olyan történelemszemléletet propagál, amely szerint a magyarok a második világháborúban a két totalitárius rendszer áldozatai voltak – írta Puhl, majd hozzátette, hogy Orbán Viktor úgy szövegeztette meg az új alkotmányt, hogy az explicit módon kimondja, hogy a magyarok nem követtek el bűnöket a második világháborúban. Kijelentette, hogy a valóságban azonban egyesek közreműködtek a holokauszt megvalósításában – idézi a német lapot a Médianéző.