Hoppá! Matolcsy György az IMF korábbi elnökének adott díjat
Christine Lagarde kapta az idei Lámfalussy díjat.
Az alkoholok, a dohánytermékek és az LPG (autógáz) üzemanyag adómértékének emelését, valamint egyes gyógyászati segédeszközök áfájának csökkentését irányozza elő a kormány kedden benyújtott javaslata. A bevételből az egészségügyi dolgozók tervezett bérfejlesztésének második lépcsőjét valósítanák meg.
Az egészségügyi dolgozók tervezett bérfejlesztésének a második lépcsőjéhez is fedezetül szolgálnának az egészségügyi ellátórendszert többletforráshoz juttató, a kormány által kedden benyújtott javaslatban szereplő intézkedések – közölte az egészségügyi államtitkárság szerdán az MTI megkeresésére.
A Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter által jegyzett, az egészségügy többletforráshoz juttatása érdekében szükséges törvénymódosításokról, valamint egyéb törvények módosításáról szóló javaslat szerint egyes termékek jövedéki adóját emelnék, a 98 százalékos és a 90 százalékos társadalombiztosítási támogatású gyógyászati segédeszközök áfáját 5 százalékra csökkentenék. A törvényjavaslat az alkoholok, a dohánytermékek és az LPG (autógáz) üzemanyag adómértékének emelését irányozza elő.
A kormány felhívja a figyelmet arra: az energiaitalokat gyártó cégek az adófizetés elkerülése érdekében a receptúra változtatásával az energiaitalból elhagyták a taurint, és több új gyártmány esetén növelték a termék koffeintartalmát. A túlzott energiaital-fogyasztás épp a fiatal nemzedék számára jár káros hatással, nőtt a koffeinmérgezéses tünetekkel orvosi ellátásra szoruló fiatalok száma – fogalmaztak. Ezért a törvényjavaslat azt irányozza elő, hogy az az ital is energiaital legyen, amely nem tartalmaz ugyan taurint, de amelynek a metil-xantin tartalma viszonylag magas.
Az egészségügyi államtitkárság azt írta: a népegészségügyi termékadó mértéke a tervek szerint nem emelkedik. Kizárólag az energiaital definícióját módosítják az adókikerülés megakadályozása érdekében. Emelés a jövedéki adó esetében várható, vagyis a dohánytermékek, az alkoholtermékek, valamint az LPG körében.
Azonfelül, hogy ezen bevételekből fedeznék az egészségügyi dolgozók további béremelését, ez a forrás – mint írták – költségvetési mozgásteret is nyújtana az új struktúra prioritásainak megvalósításához szükséges fedezet megteremtéséhez, de fejlesztenék a háziorvosi praxisok finanszírozását is. Az államtitkárság kiemelte: „a kormány több intézkedésével igyekszik segíteni a fogyatékos emberek társadalmi szerepvállalását”, ehhez a gyógyászati segédeszközök áfájának – a gyógyszerekhez hasonlóan a legalacsonyabb 5 százalékos mértékre való – csökkentése is hozzájárul.
A 27 százalékos áfakulcs 5 százalékra csökkentése a tervek szerint a társadalombiztosítási támogatásba befogadott gyógyászati segédeszközök közül a kizárólag 98 százalékos, illetve 90 százalékos támogatású eszközök körét érinti. Ezek a következők: az egyedi méretvétel alapján készített láb- és csípőprotézisek, végtagprotézisek, a légutak biztosítását szolgáló úgynevezett tracheostomiás és sztómaterápiás segédeszközök, az elektromos motorral meghajtott, joystick-irányítású kerekes székek, a tápszondák, a távcsőszemüvegek, a hanggenerátorok – írta az államtitkárság.