Tőkés: Európa menedéket nyújt a posztkommunizmusnak

2012. május 31. 11:32

Képtelenek vagyunk megélni az európai minőségünknek a többletét, mert Európa nem a kommunizmus antitézisét jelenti számunkra, hanem a posztkommunizmus továbbélésének a menedékét - jelentette ki az Erdélyi Napló hetilapnak adott interjúban Tőkés László.

2012. május 31. 11:32

Tőkés László európai parlamenti képviselő, az Európai Parlament volt alelnöke az Erdélyi Napló hetilapnak adott interjújában megállapította: sem az uniós gazdaságpolitikában, sem az uniós kisebbségpolitikában nincs nyoma a kommunizmus nyilvános elítélésének. „Az új posztkommunista oligarchia nyomulásához való asszisztálást láthatjuk” - jegyezte meg az EP-képviselő. Példaként hozzátette: hiába szörnyülködik az Európai Parlament amiatt, hogy milyen sorsra jutottak a tibetiek vagy az ujgurok, ha a kínai pénzre van szükség, eltörpül a kisebbségi kérdéskör. „Ilyen esetekben nem csak mi, magyarok, hanem sokkal nagyobb népek sorsa sem érdekes” - vélekedett Tőkés László. A volt püspök meglátása szerint Magyarországon a Fidesz és a KDNP 2010-ben aratott fergeteges győzelmének egyelőre nagyobb az európai büntetése és a hazai önterhe, mint a haszna. „Európai viszonylatban Magyarországot és vele együtt a határon túli magyar ügyet is a vádlottak padjára ültették a balliberális erők. Az országnak egyszerűen nem engedik felkarolni a határon túli magyarság ügyét” - nyilatkozta az EP volt alelnöke. 

Tőkés Romániában sem látta jobbnak a helyzetet. Meglátása szerint itt a posztkommunista román adminisztráció felőrölte, megosztotta a romániai magyar politikai életet, a Romániai Magyar Demokrata Szövetséget (RMDSZ) pedig teljesen idegen politikai pályára állította. „Ha a román hatalom kiállna az RMDSZ mögül, és megszűnne a szövetség politikai primátusát lehetővé tevő támogatás, egy csapásra összeomlana az RMDSZ” - vélekedett Tőkés, aki egykor az RMDSZ tiszteletbeli elnöki tisztségét töltötte be. Azt is hozzátette, „a romániai magyarság most azt aratja, amit az RMDSZ vetett”. Hibáztatta az RMDSZ-t, amely „a feltétlen kormánytagság hamis elve alapján lemondott az önálló romániai magyar politizálás alapvető követelményeiről”. 
 
Tőkés László nem tartotta meglepőnek a bukaresti politikában fellángoló magyarellenességet, hiszen - mint megjegyezte - a román-magyar barátság mindig is csak taktikai jellegű volt Erdélyben. Szerinte a román nemzetstratégiai politikai gondolkodás érdemben nem változott. A személyes helyzetére vonatkozó kérdésre válaszolva elmondta, nem számított arra, hogy a rendszerváltást követő húsz esztendeje ugyanolyan harci állapotban telik, mint az előző húsz. „Nagyon nehéz huszonkét éven át állandó hadi helyzetben, lövészárokban élni” - jegyezte meg Tőkés László.

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tarackos
2012. május 31. 12:52
Tőkés Laca: az a probléma, hogy globallib. Ismerős a duma, nettó jaffa szöveg...
Erik a Narancs
2012. május 31. 12:47
Ebbol az okoskodasbol, mint minden hasonlo okoskodasbol, csak annyi maradt ki, hogy az RMDSz helyeben hogyan kezelne a romanokat Tokes partja.
Nagytestver
2012. május 31. 12:08
Igaz, igaz, kisse kozhelytomegek, de igaz, es a keves vallalhato politikus koze tartozik, es az is igaz, hogy o maga is oligarcha, aki megsutotte a sajat pecsenyeit a posztbolsi tuzeknel, Joo Edit asszony mily sokat tudna meselni errol:)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!