Két hét múlva jelölhet új államfőt Orbán

2012. április 03. 08:02

Orbán Viktor kormányfő, a Fidesz elnöke április 16-án jelölhet új államfőt a kormánypárti frakciószövetség hétfő késő esti felkérése után. A Schmitt Pál lemondása utáni jelölési folyamatról a frakcióvezetők az esti órákban ötpárti egyeztetést tartottak az Országgyűlés épületében, a miniszterelnök pedig több mint két órán át tartó egyeztetésen vett részt az államfői feladat- és hatásköröket ellátó Kövér László dolgozószobájában. A fideszes házelnök esetleges jelöléséről ugyanakkor újságíróknak azt mondta, „nem aktuális kérdés”.

2012. április 03. 08:02

Lázár János, a Fidesz képviselőcsoportjának vezetője – az este fél tizenegykor kezdődő kormánypárti frakcióülésről távozva – azt mondta: azért adtak két hetes határidőt a kormányfőnek, mert a Schmitt Pál lemondása után tartott ötpárti tanácskozáson meghallgatták az ellenzék véleményét, amely szerint az ország érdeke egyfelől, hogy rövid időn belül legyen új köztársasági elnök, másrészt viszont az, hogy a jelölt kiválasztásakor kellő körültekintéssel járjanak el.

A Fidesz frakcióvezetője közölte: kedd reggel tájékoztatja az ellenzéki frakciók vezetőit a kormánypárti frakciószövetség döntéséről. Az MTI kormánypárti forrásból úgy értesült, hogy az alig húszperces frakcióülésen Orbán Viktor és Lázár János beszédén kívül képviselői hozzászólás nem hangzott el, ahogyan lehetséges államfőjelölt neve sem. A kormánypárti képviselőket arra kérték, hogy az április 16-i jelölésig ne nyilatkozzanak a témáról.

A Fidesz ügyvezető alelnöke szerint még senkinek nincs államfőjelöltje. Kósa Lajos az új köztársasági elnök jelölésének folyamatáról tartott ötpárti egyeztetés után nyilatkozott így, míg Mesterházy Attila, az MSZP elnök-frakcióvezetője azt mondta, hogy Kövér László „az egyik erős jelölt”. Az ellenzéki pártok képviselői  egyetértettek abban, hogy az egyeztetésnek nem volt valódi értelme, mert a Fidesz-KDNP frakcióülésén dőlhet el az államfőjelölt személye. Arra a kérdésre, hogy hangzottak-e el nevek a tanácskozáson, Kósa Lajos azt válaszolta: lényegében nem. Kiemelte: az eddigi szabályrendszer alapján jelölnek, vagyis a Fidesz elnöke, Orbán Viktor jelöl majd a frakciónak. Ennek időpontját nem tudta megmondani a politikus. A Magyar Hírlap úgy tudja, még ezen a héten lefolytatnák a vitát az új jelöltről, akit már csütörtökön megválasztanának.

Mesterházy Attila szerint az ötpárti egyeztetésen az derült ki, hogy a Fidesz-KDNP-frakció még este eldönti, ki lesz a köztársasági elnök, és Kövér László az egyik esélyes jelölt erre. Az ellenzéki politikus látszategyeztetésnek minősítette az ötpárti megbeszélést, és hozzátette: bár az MSZP véleménye szerint nem lehetne pártkatona a köztársasági elnök, a tanácskozáson az derült ki, a kormányoldal nem zárja ki Kövér László megválasztását, sőt ő az egyik „erős jelölt”. Szavai szerint bár a kormánypárti politikusok először nem árulták el, hogy milyen típusú jelöltet tudnak támogatni, de kérdésére úgy válaszoltak: nem zárkóznak el attól, hogy pártpolitikus legyen az államfő.

A Jobbik szerint csak „formális összejövetel” volt a hétfő esti ötpárti egyeztetés az új köztársasági elnök jelöléséről – mondta el a találkozót követően Balczó Zoltán a Jobbik és az Országgyűlés alelnöke újságíróknak. Balczó Zoltán elmondta még: a másik lehetőség, hogy a kormánypárti frakciók több jelöltet állítanak, amelyek közül választhatnak az ellenzéki pártok, hogy van-e olyan, akit tudnak támogatni. Hozzátette, továbbra is szeretnék, ha közvetlenül választanák meg az államfőt, de ezt a felvetésüket a kormányoldal nem támogatta.

Az LMP nem kíván részt venni egy olyan eljárásban, amelyiknek előre eldőlt az eredménye – ismertette a párt véleményét Jávor Benedek. A frakcióvezető hozzátette, nincs értelme egy ilyen „megalázó folyamatba belökni” olyan tiszteletreméltó embereket, akik egyébként alkalmasak lennének köztársasági elnöknek.

Schmitt Pál hétfő kora délután jelentette be a parlamentben, hogy lemond államfői hivataláról. Döntését azzal magyarázta, hogy plágiumügye megosztja a nemzetet, noha államfőként annak egységét kell kifejeznie.

Összesen 78 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Papuska
2012. április 03. 13:45
A köztársasági Elnök közjogi méltóság. A lemondásának elfogadásáig az. Ezt különféle kommentelők stb. nem biztos, hogy figyelembe kell, hogy vegyék, de a parlamenti képviselő kötelessége! Ha valaki ilyen jogcímen beszél, tisztelet illeti meg. Bár mit is kiabál az ellenzék, Schmidt egy tiszteletre méltó polgára az országnak! Az a módszer, hogy egyesek minden tekintélyt el akarnak törölni, nagyon nagyon veszélyes. Ha a katona nem teljesíti a parancsot, ha a veszélyes üzemben a beosztott nem tart be szabályokat, ha az állampolgár nem tartja be a törvényeket, az anarchia és nem demokrácia. Az anarchiánál veszélyesebb dolog kevés van, mert minden történelmi tragédia, köztük a háborúk is ebből származnak. Nem akarom ragozni tovább, de jól látszik, hogy egyesek ezt az anarchiát próbálják előidézni, sőt nem is előidézni, hanem inkább fokozni, mert előidézni már sikerült. Ez különösen veszélyes. Egy működő Köztársasági Elnök lemondása olyan esemény, amit illik megfelelő tisztelettel fogadni, bármi is róla az emberek véleménye. Ezt például jól mutatta a német példa. De erre itthon néhány primitív ember képtelen volt. Az ilyen lépés, lincselő csürhe típusú fogadása undorító. Ezt ítélem el, és aggódom, az összes hasonló anarchisztikus szándékot mutató tevékenység esetében. Tekintélyek, szabályok, betartott törvények nélkül nincs ország, nincs állam, végül is csak a nihil van! Sajnos rohanunk ebbe az irányba! Akik politikailag megbuktak, úgy védekeznek, hogy tönkreteszik az országot, de inkább a nemzetet. Ez a kollektív nemzeti öngyilkosság egyik legocsmányabb fajtája. És ezt egyre inkább észreveszik az emberek is!
mediafika
2012. április 03. 10:33
Schmitt Pált nem kell sajnálni. Már be is költözött a Való Világ villájába: http://mediafika.blog.hu/2012/04/02/kamu_schmitt_pal_ir_reality_show Sőt, a lehetséges jelölteknek is be kellene vele költözniük, és akkor a nép szavazhatna, emelt díjas sms-ben. Közvetlen demokrácia.
flo
2012. április 03. 10:33
De most Orbán döntse el és jelentse is majd be szépen, hivatalosan előre, hogy mint pártelnök vagy mint miniszterelnök jelöli majd az új Tollat.
Papuska
2012. április 03. 10:26
Úgy hiszem, hogy az ellenzék viselkedése Schmidt Pál lemondásakor olyan mélységesen alantos és primitív volt, amivel bebizonyították, hogy csak vásári komédiákra érettek. Ilyen mély erkölcsi nihillel nem szabad tárgyalásokat kezdeményezni az utódról, mert ismét csak vásári komédiára, szűk, saját érdekek érvényesítésére képesek, nem az ország valódi érdekei szerinti párbeszédre. Szerencsére elég bölcs a magyar nép, hogy ott tartsa ezeket a szezonpolitikusokat, ahol a helyük van. Távol áll tőlük a politikai bölcsesség, és a minimális intelligens kulturált viselkedés képessége is!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!