BruxInfo: Uniós jogot sérthet a „röghöz kötés”

2012. február 08. 15:38

A BruxInfo értesülései szerint az Európai Bizottság vizsgálja az új felsőoktatási törvényt, mivel az elképzelhető, hogy sérti a személyek szabad áramlásának uniós elvét.

2012. február 08. 15:38
A BruxInfo értesülései szerint az új felsőoktatási törvényt – melynek bizonyos rendelkezéseit egy januárban elfogadott kormányrendelet részletezi – is vizsgálni kezdte az Európai Bizottság. A testület szerint fennáll a veszélye, hogy a jogszabály sérti a személyek szabad áramlásának uniós elvét. Emellett szembemehet a korai iskolaelhagyók arányának csökkentését célzó uniós célkitűzéssel is. A vitatott jogszabály előírja, hogy az államilag finanszírozott hallgatók diplomájuk megszerzése után 20 éven belül a tanulmányaik idejének kétszeresét töltse Magyarországon. Ellenkező esetben vissza kell fizetnie képzési költségét.
 
A BruxInfónak nyilatkozó, egymástól független bizottsági források elmondták: ugyan a végleges jogi szakvélemény még nem készült el, de „bármilyen törvényi rendelkezés, amely megakadályozza, vagy megnehezíti egy uniós állampolgár számára, hogy elhagyja a szintén uniós tagállam szülőhazáját munkavégzés céljából, a munkaerő szabad áramlásának útjában lévő potenciális akadálynak tekinthető, ami pedig ellentétes az európai uniós joggal”. Egy másik bizottsági tisztviselő szerint ugyanakkor az akadályok elfogadhatók lehetnek, „ha azokat legitim célból állítják fel, megfelelően alkalmazzák, és arányosak”. Az oldal úgy tudja, hogy nincs egyetértés a testületen belül a felsőoktatási törvényről. Korábban elhangzottak olyan vélemények is, hogy ha a kormány szerződéses formában kötelezi a hallgatókat a Magyarországon maradásra, akkor ebbe jogilag nehéz belekötni. Valamint az is, hogy ez a kötelezettség voltaképpen nem is valódi röghöz kötés, hiszen lehetővé teszi a diplomásoknak, hogy külföldön maradjanak, ez esetben „csak” vissza kell fizetniük a tandíjat.

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
vero1_
2012. február 08. 20:00
a felsőoktatást jogszabályban deklaráltan teljesen fizetőssé kell tenni, az nem sért uniós jogot. amely képzés a magyar államnak startégiai fontosságú, azoknak a karoknak számszerűsített helyeire pályázatot írnak ki, a nyertesekkel a finanszírozásra is kiterjedő szerződést kötnek, mely tartalmazza a "röghöz kötést". ez sem ellentétes az uniós joggal. sőt, svédek is jelentkezhetnek, hogy itt akarnak tanulni és dolgozni a diploma megszerzését követő x évig.
L066H
2012. február 08. 18:35
Szerintem senki nem várhatja el a magyar államtól, hogy a magyar adófizetők pénzén képezzen orvosokat a külföldnek, miközben itthon már szinte alig működnek a kórházak az orvoshiány miatt.
Öreg
2012. február 08. 17:28
Már senki meg ne sértődjön, de ez a legnagyobb baromság- pedig volt az Eu-ban néhány- mostanában. Mint tudjuk, a köztársasági elnök szabad közlekedésének megakadályozása nem ügy /az Eu.szerint/ , egy focista nem mehet el másik klubba, mert kiizárják az igazolhatók közzül/kivéve, ha az egyik klub fizet a másiknak./ Ez a két példa nem sérti az emberek szabad áramlását? Majd a vörös Dani igazságot tesz?. És némely ellendrukker tasol itthon neki!
Senior
2012. február 08. 16:32
"Ha valaki teljesíti a felvételi követelményeket őnköltséggel vállalhatja azt és semmilyen kötelezettség nincs, sőt azt a kart választhatja amelyiket akarja a meghírdetettek közül." Mondjuk az orvosi 7milla fölött van a 12szemeszterre. Tegye fel a kezét az a mandiner lakó, aki ezt simán be tudja vállalni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!