A szakszervezetek még kételkednek, de már elismerik: a vártnál nagyobb lesz a pedagógusbér-emelés
Átlagosan 21,2 százalékkal tervez a kormány.
Egy év csúszással, 2013-ban venné át az állam a helyi önkormányzati iskolák fenntartását - mondta Pokorni Zoltán egy csütörtöki konferencián. Az állam részben fenn akarja tartani a felsőoktatásban az államilag finanszírozott hallgatói státuszt, ennek érdekében állami ösztöndíjat hoz létre.
A 2012-2013-as tanévet még az önkormányzatok indítanák el, és 2013 januárjától venné át az állam a helyi önkormányzati iskolák fenntartását – mondta Pokorni Zoltán, az Országgyűlés oktatási bizottságának fideszes elnöke csütörtökön Budapesten.
A politikus a Felvételi Információs Szolgálat VIII. országos oktatási konferenciáján arról beszélt: nem ért egyet azzal, hogy a nagy önkormányzatok nem vehetik vissza iskoláikat az államosítás után, de a törvényjavaslatban jelenleg nem szerepel ez a lehetőség. Pokorni szerint egész Európában a magyar közoktatás képes a legkevésbé ellensúlyozni a családok szociális, anyagi, kulturális különbségeit, és négyszeres különbség van az országban a diákokra fordított pénz tekintetében. A szegregáció a szabad iskolaválasztás miatt következett be, mert a jó iskolák választhatnak a jelentkező gyermekek között, akik pedig oda nem jutnak be, csak gettósodó iskolába járhatnak. Pokorni elmondta: az állam részben fenn akarja tartani a felsőoktatásban az államilag finanszírozott hallgatói státuszt, ennek érdekében állami ösztöndíjat hoz létre. A tervek szerint 30 ezren teljes, 15 ezren pedig részösztöndíjat (ez a teljes ösztöndíj felét teszi ki) kapnak, ezenkívül csak önköltséges képzés lesz.
Az Origo úgy tudja, Orbán Viktor rászólt a közoktatási törvényt módosítani akaró fideszes politikusokra, és világossá tette, hogy az önkormányzatok csupán üzemeltetői lehetnek az intézménynek, a fenntartó az állam marad. Orbán az Origo információi szerint az elmúlt hónapokban megerősödött abban, hogy amit a kormány eltervezett, azt végig kell csinálni.