Pokorni: Állami iskolák 2013-tól

2011. december 08. 12:05

Egy év csúszással, 2013-ban venné át az állam a helyi önkormányzati iskolák fenntartását - mondta Pokorni Zoltán egy csütörtöki konferencián. Az állam részben fenn akarja tartani a felsőoktatásban az államilag finanszírozott hallgatói státuszt, ennek érdekében állami ösztöndíjat hoz létre.

2011. december 08. 12:05

A 2012-2013-as tanévet még az önkormányzatok indítanák el, és 2013 januárjától venné át az állam a helyi önkormányzati iskolák fenntartását – mondta Pokorni Zoltán, az Országgyűlés oktatási bizottságának fideszes elnöke csütörtökön Budapesten.

A politikus a Felvételi Információs Szolgálat VIII. országos oktatási konferenciáján arról beszélt: nem ért egyet azzal, hogy a nagy önkormányzatok nem vehetik vissza iskoláikat az államosítás után, de a törvényjavaslatban jelenleg nem szerepel ez a lehetőség. Pokorni szerint egész Európában a magyar közoktatás képes a legkevésbé ellensúlyozni a családok szociális, anyagi, kulturális különbségeit, és négyszeres különbség van az országban a diákokra fordított pénz tekintetében. A szegregáció a szabad iskolaválasztás miatt következett be, mert a jó iskolák választhatnak a jelentkező gyermekek között, akik pedig oda nem jutnak be, csak gettósodó iskolába járhatnak. Pokorni elmondta: az állam részben fenn akarja tartani a felsőoktatásban az államilag finanszírozott hallgatói státuszt, ennek érdekében állami ösztöndíjat hoz létre. A tervek szerint 30 ezren teljes, 15 ezren pedig részösztöndíjat (ez a teljes ösztöndíj felét teszi ki) kapnak, ezenkívül csak önköltséges képzés lesz.

Az Origo úgy tudja, Orbán Viktor rászólt a közoktatási törvényt módosítani akaró fideszes politikusokra, és világossá tette, hogy az önkormányzatok csupán üzemeltetői lehetnek az intézménynek, a fenntartó az állam marad. Orbán az Origo információi szerint az elmúlt hónapokban megerősödött abban, hogy amit a kormány eltervezett, azt végig kell csinálni.

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
buckafej
2011. december 08. 13:41
Jelenleg az állami normatíva egy általános iskola költségeinek cirka 50%- át fedezi. A többit az önkormányzat tehetsége szerint teszi hozzá. Ahol jól megy, ott jut pénz szakkörökre, gitároktatásra, zongoraórára, másik idegen nyelvre stb. A csóróbb önkormányzatoknál pedig villanyszámlára és fűtésre sincs pénz, vagy csak eladósodás árán. Lépni kellett. Csakúgy, ahogy a teljesen eladósodott önkormányzatok esetében. 20 év telt el a rendszerváltás óta, korrekciókra van szükség. Miért kellene valamit változatlanul hagyni, ha egyszer az élet és az idő bebizonyította, hogy nem jó? Konzervatívként is így gondolom.
Soma
2011. december 08. 13:09
A felsőoktatás ma kommunikációs és kommentelős szakokból áll. A hallgatók zöme nem kapja meg a szükséges óraszámot, mert a legjobb előadók, tanárok is időkerettel küszködnek. Semmire sincs pénz. Arra főleg nem, hogy a jövőben pozicionálandó emberek belelássanak kicsit abba, mi is az, amiért hajtaniuk kell. Ma, amikor akár nyolc osztállyal is /vagy annak megfelelő "tudással" rendelkező diplomások /töltik meg a zsebeiket a médiumokban a Parlamenti pozíciókban és az önkormányzatoknál, addig a tanár , mint olyan csak perifériás személy, mert nincs tekintélye. Ő az, aki nem jár luxus autóval, aki nem villában lakik és időnként jól pofon vágják, ha valamit el szeretne érni! Az ugye teljesen mindegy, hogy Magyarországon az elit megteheti, hogy egyik TV csatornán egészen mást mond, mint a másikon. A röhej teteje pedig az, amikor a friss diplomás kerül abba a helyzetbe, hogy eldöntse, ki milyen szakember.
tarackos
2011. december 08. 12:20
Nem lesz idén államosítás? Nocsak, szabotálunk elvtársak, szabotálunk?! Egyébként helyes, a rőzse féle förmedményt mindenáron el kell kaszálni! Pontosabban nem a rőzséé, hiszen világosan megmondta ki dönt...
lionheart
2011. december 08. 12:13
Nem vagyok oda Popkorniert, de ez ertelmes otletnek tunik, mindig is a tandij+normalis osztondijrendszer mellett voltam. Megpedig az osztondijjat csakis tanulmanyi/teljesitmenyi alapon szabadna osztani, sem szarmazas, sem szocialis helyzet vagy hasonlo baromsagok ne szamitsanak, mint a jelenlegi elvetelt rendszerben, ahol a HOKosok haverjai valahogy mindig megkapjak a maximalis osztondijjat hatranyos helyzetre hivatkozva, hiaba van 2-3 kozotti atlaguk. Igy vegre meglenne az, hogy a hatranyos helyzetu, ugyanakkor tehetseges hallgatok kapnanak tamogatast, es a gazdag de hulye es/vagy lusta hallgatok pedig fizetnek a tandijat, ha diplomat akarnak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!