Történelmi döntést hozott Donald Trump elnöksége első napjaiban – a magyarokra is hatással lehet
A 150 éves gyakorlatot felülíró rendelet az egyik legvitatottabb döntése az amerikai elnöknek.
Titkos szavazással megválasztotta a parlament Handó Tündét az Országos Bírósági Hivatal, Darák Pétert pedig a Kúria elnökének. A kétharmados támogatottságot igénylő voksolás során Handóra 258, Darákra 275 igen szavazatot adtak le a képviselők. Kinevezésük kilenc évre szól.
Megválasztotta az új bírósági vezetőket titkos szavazással kedden az Országgyűlés: az Országos Igazságszolgáltatási Tanácsot (OIT) felváltó Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöke Handó Tünde, a Legfelsőbb Bíróság (LB) helyébe lépő Kúria elnöke Darák Péter lett. Mindkettejük megbízatása kilenc évre szól. Mindkettőjük megválasztásához kétharmados többségre volt szükség. Handó megválasztását 258, Darák Péterét pedig 275 képviselő támogatta. Az új bírósági vezetők megválasztásuk után az Országgyűlés előtt letették hivatali esküjüket. A szocialisták nem vettek részt sem a szavazás eredményének kihirdetésén, sem az eskütételen.
A képviselők a bíróságokról szóló sarkalatos törvény elfogadásával döntöttek arról, hogy januártól elválik a Kúria és a bírói igazgatási szerv vezetőjének személye. A tizennégy év után megszűnő OIT és annak elnöke igazgatási jogkörei az OBH elnökéhez kerülnek, akinek hatáskörébe tartozik a bírósági felsővezetők kinevezése és a bírák kinevezésére vonatkozó indítvány megtétele. A Kúria elnöke igazgatási jogköröket nem gyakorol majd, a szakmai vezetésért lesz felelős. Ő nevezheti ki a Kúria kollégiumvezetőit, irányíthatja és ellenőrizheti a Kúria vezetőinek igazgatási tevékenységét.