Bemószerolták Kövér Lászlót az LMBTQ-párti képviselők, az ombudsman reagált
Sérelmezik: diszkriminatív a házelnök teremfoglalási gyakorlata.
Hétfőn dönt az alkotmányügyi bizottság arról, hogy azonnal, vagy csak fél év múltán alakíthatják-e meg frakciójukat az MSZP-ből távozó képviselők. A bizottság 2009-ben úgy határozott, a kilépett vagy kizárt képviselőt függetlennek kell tekinteni, így hat hónapot várnia kell a csatlakozással.
Hétfőn dönt a parlament alkotmányügyi bizottsága arról, hogy megalakíthatják-e frakciójukat az MSZP-ből távozó politikusok, vagy fél évig várniuk kell erre. A bizottság állásfoglalását Kövér László házelnök kérte az eddigi gyakorlatnak megfelelően.
Gyurcsány Ferenc október 22-én jelentette be, hogy az MSZP-ből kilépve Demokratikus Koalíció néven új pártot alapítanak. Közölte továbbá, hogy az MSZP-ből vele együtt távozó politikusok létrehozták az új párt parlamenti frakcióját, vezetője Molnár Csaba korábbi kancelláriaminiszter. Molnár levelében arról tájékoztatta a házelnököt, hogy mivel nem kiléptek vagy kizárták őket az MSZP-frakcióból, nem kell fél évet a függetlenek között tölteniük. Mesterházy Attila, a szocialisták frakcióvezetője viszont másnap azt közölte a házvezetéssel, hogy tíz képviselő kilépett az MSZP képviselőcsoportjából.
Az Országgyűlés házszabálya szerint a valamely frakcióból kilépett vagy kizárt képviselőt függetlennek kell tekinteni, s aki függetlenné vált, csak hat hónap elteltével csatlakozhat képviselőcsoporthoz. Az alkotmányügyi bizottság 2009 márciusában általános érvényű állásfoglalást fogadott el, amely szerint a féléves kötelező függetlenség nemcsak a már létező frakcióhoz való csatlakozásra, hanem egy új frakció megalakulásában való részvételre is vonatkozik.