A budapesti Izotóp Intézet Kft. elismerte, hogy az orvosi izotópokat gyártó csillebérci laborjából kiszivárgott jód-131 okozta a november közepén több európai országban is észlelt megnövekedett radioaktív sugárzás egy részét - írja az Index. A sugárzás nem érte el az egészségügyi határértéket.
November elején Magyarországon, Csehországban, Ausztriában, Szlovákiában, Németországban, Svédországban, Franciaországban és Lengyelországban mértek a szokásosnál sokkal magasabb, de az egészségügyi határértéket nem elérő radioaktív sugárzást, amit a jód 131-es izotópjának részecskéi okozták, de rejtély volt, hogyan kerültek azok Európa légterébe.
„Az elmúlt hetekben Budapest légterében mért jód-131 egy hányada nagy valószínűséggel az Izotóp Intézet Kft. általi kibocsátásból származott" – fogalmaz most a Csillebércen működő cég közleménye. Ebből kiderült: már 2011 első felében észlelték, hogy egy szivárgó kéményen keresztül szökik az izotóp, bár a kibocsátás messze a határérték alatt maradt. A gyártást leállították, és felújították a jódot feldolgozó fülke szűrőrendszerét. A szivárgást azonban ez sem állította meg, sőt, az meg is növekedett. A kft. vezetője az Indexnek elmondta: az ő kibocsátásuk ugyanakkor önmagában nem okozhatta az Európa több részén mért sugárzást, de hozzájárult ahhoz.
Az MTI szerint a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség azt közölte, valószínűleg a budapesti intézet volt a forrása a sugárzás forrása, míg az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság jelentése éppen ennek ellenkezőjét állította.