A Freedom House legfrissebb jelentése alapján Magyarország visszalépett az elmúlt évben a demokratikus fejlődés terén. A nemzetközi jogvédő szervezet jelentése szerint az igazságügyi rendszer függetlensége csorbult, a kormányzat döntései nem tettek jót a civil társadalomnak sem.
Közzétette a közép- és kelet-európai országok, valamint a volt Szovjetunió tagállamai demokratikus fejlődésének tavalyi fejleményeit értékelő, Nations in Transit 2011 című jelentését a Freedom House. A washingtoni központú, független nemzetközi jogvédő szervezet egyebek között említi, hogy az Orbán-kormány 2010 májusa óta a párthoz hű vezetőket nevezett ki a fontosabb intézmények élére, visszamenőleges hatályú adójogszabályokat alkalmazott, és korlátozta az Alkotmánybíróság jogkörét. A Freedom House egyúttal azt is megállapította, hogy Magyarországon a legnagyobb visszaesés azután következett be, hogy a kormány keresztülvitte az új médiaszabályozást.
Az elemzés szerint az egyik legnagyobb esés a „
nemzeti demokratikus kormányzás”
témakörében következett be, az indoklás szerint azért, mert a Fidesz lépései „
aláásták a kulcsfontosságú intézmények függetlenségét, meggyengítették a jogállamot, ami az ország történetében 1989 óta a legnagyobb visszaesést jelenti”
.
A civil szféra esetében is esett a pontszám, a Freedom House megjegyzi, hogy a civilek túlságosan is az Európai Unióra és a kormányra támaszkodnak pénzügyileg. Csökkent az igazságszolgáltatás helyzetére adott pontszám is, ugyanis a szervezet a bírák megfélemlítéseként értékelte a 2006-os zavargások ügyében ítélkezők meghallgatását.