Republikon: Egyharmados Fidesz-támogatottság

2011. április 04. 12:53

A Republikon Intézet legújabb felmérése szerint a Fideszt a választókorú népesség egyharmada támogatja. A párt tíz hónappal a választás után népszerűtlenebb, mint az MSZP volt Medgyessy Péter alatt. Az előző évhez képest láthatóan nőtt a pártválasztásukban bizonytalanok aránya.

2011. április 04. 12:53

A Fidesz és az Orbán-kormány támogatottsága több mint hat éves mélyponton van, hasonló mértékű népszerűségvesztést csak a Gyurcsány-kormány szenvedett el a választást követő tíz hónapban – derül ki a Republikon Intézet legfrissebb felméréséből. A Fidesz tíz hónappal a választás után népszerűtlenebb, mint a Medgyessy Péter alatti MSZP volt. Az 1998 és 2010 közötti kormányok közvélemény-kutatási eredményeit összevető gyorselemzés szerint a lassú apadás miatt márciusra a párt támogatottsága nem éri el a teljes választókorú népesség harmadát.

Az elemzésből kiderül: az előző évhez képest láthatóan nőtt a pártválasztásukban bizonytalanok aránya. Ezt mérte a Századvég is, amely szerint a politikai erőviszonyokban jelentősebb változás egyelőre nem tapasztalható. A Századvég március második felében végzett közvélemény-kutatása szerint 2011 tavaszán a választásokon való részvétel hajlandósága közel azonos a tavalyi év záró időszakával. A választókorúak 51 százaléka gondolja úgy, hogy biztosan részt venne egy most vasárnap tartandó parlamenti voksoláson. A tavalyi év vége óta a 40 százalék fölötti tartományból 37 százalékra mérséklődött a Fidesz–KDNP támogatottsága a teljes népesség körében - írja a Századvég. Az MSZP az elmúlt hónapokban nem tudta érdemben szélesíteni táborát (11 százalék).

Nőtt a bizonytalanok aránya: jelenleg a megkérdezettek 36 százaléka tartozik ebbe a körbe. Az LMP-t a felnőtt lakosság 6, a Jobbikot 8 százaléka támogatja, a rájuk jellemző növekedés viszont még nem haladja meg a statisztikai hibahatárt. A biztos szavazó pártválasztókat nézve továbbra is jelentős a Fidesz–KDNP előnye a második legerősebb MSZP-hez képest. A kormányzópártok itt 59 százalékon, a szocialisták 19 százalékon állnak. A választásukban biztos szavazók 12 százaléka adná voksát a Jobbikra, 8 százalékuk az LMP-t juttatná a parlamentbe.

Összesen 111 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
2llkedő
2011. április 05. 12:47
Az LMP nem állt be a szocik mellé, hanem nem ért egyet a fidesz módszereivel, tevékenységével. Péel alkotmányozás, médiatörvény. Egyikre se lenne szükség, akkor miért legyen ott, ahol olyanról kell dönteni, amivel nem ért egyet? Ez viszont nem jelenti azt, hogy a maszop mellé állt. Ha egy adott dologgal egyetért, az nem azt jelenti, hogy a beterjesztő párt mellé áll, hanem a témával ért egyet.
hazafi40
2011. április 04. 22:27
Nem vagyok egy fanatikus FIDESZ rajongó, de 2010. áprilisában 53 %.-al nyert a FIDESZ. Most a biztos pártválasztók körében 59 %-on áll. Az összes megkérdezett nem szavaz. Aki szavaz az dönti el a választás kimenetelét. Ezek pedig főleg a biztos pártválasztók közül kerülnek ki. Akkor most hol is a csökkenés? A jelenlegi pártstruktúra 3 évig nem valószínű, hogy megváltozik. Már pedig akkor, ha a Fidesz akár csak 30-35 %-al is nyer kormányozni fog. Hogy nem kétharmaddal, az mellékes. Addigra az új Alkotmányt és az összes ún. sarkallatos, kétharmados törvényt elfogadják. Koalíciós kényszere meg nem lesz. Elméletileg elképzelhető volna, hogy a maszop meg az elempé öszeállna egy koalícióra, csak ehhez együttesen le kéne győzni a FIDESZ-t. Na és ott van még a Jobbik. Nem volna meg a parlamenti többségük, mert, hogy a Jobbik nem szavazna velük az is biztos (ekkor kb. fél év alatt esnének össze). Nagyon győznie kéne a maszopnak és az elempének 2014-ben, hogy itt kormányváltás legyen. Csak ugye fogy a szavazóbázis a maszopnál is. A szoci nyugdíjasok halnak ki, ha nincs pénz szakadhat a párt, a bizonytalanok nem kötödnek érzelmileg a párthoz és ha a pénz is elkezd fogyni, akár szakadhatnak is. Már pedig akkor vége a váltópárti álmoknak. Az elempét meg ha megunja a mögötte álló magyargyűlőlő érdekcsoport azonnal beáldozza és kitalál helyette valami SZDSZ-t,3.0-t. Na ez mondjuk az izraeli kettpős állampolgárok segítségével ér kb. 6-7 %-ot. Már ha nem emelik fel a bejutási küszöböt 5%-ról pl. 8 %-ra.... A Jobbik rosszul kommunikálja a valós problémákat, de így sem áll rosszul. A FIDESZ is így kezdte. De ha beletanulnak! Valós problémákról beszélnek, amelyek lassan minden magyart érinteni fognak és ha valóban felnőnek a nagypolitikához - akár egy saját részleges elitcserével- és jobban érthetővé teszik az elképzeléseiket érdekes dolgokra lehetnek képesek. Lásd a Le Pen lányt Franciaországban. A különbség, hogy Le Pen lánya Franciaorzságban nagy valószínűséggel soha nem lesz kormányon, a Jobbik viszont, akár más néven koalícióban kormányon lehet 7-8 év múlva.
OrangeOrder
2011. április 04. 21:39
Nevetségesen ferdítő, csúsztató, manipulatív "elemzés" ez. A 2/3-ból 1/3 lett? Ja bazmeg, az összes választásra jogosult körében 1/3. Miért nem a teljes lakossághoz méritek, esetleg belemérve a határon túliakat is? Mindjárt még kevesebb lenne, idióták.
states
2011. április 04. 21:13
Csak idő kérdése volt, hogy a kompromisszumképtelen, minden létező és felesleges konfliktust felvállaló orbáni taktika, na meg a senkineknemcsökkenhetabére adókulcs megteszi a hatását. Megtette. És még van 3 év ebből a jóféle orbáni víziókból. Az eredmény pontosan kiszámítható. 4 év múlva a szocik fognak alkotmányozni...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!