Kovács Zoltán, a történész végzettségű, kormányzati kommunikációért felelős államtitkár az InfoRádióban azt mondta: fontos, hogy a kommunizmus ma élő áldozatai megszólaljanak a róluk szóló emléknapon. Hozzátette, az egyéni mellett a közösségi megemlékezés is fontos. Kovács Zoltán ugyanakkor hangsúlyozta: az áldozatok nagyon nehezen szólalnak meg, ha azt látják, hogy mellettünk élnek azok, akik a bűnök elkövetésében részt vettek.
Mindazokat a rendszer áldozatainak tartja Kovács Zoltán, akik testi vagy lelki értelemben sérültek, elpusztultak, vagy megnyomorodtak a kommunizmus évtizedeiben. A kormányzati kommunikációért felelős államtitkár elmondta: Magyarországon számukat egymillió körülire becsülik, a Szovjetunióban viszont több mint húsz millióan váltak csak a Gulag áldozatává, Kínában pedig több mint hatvan millióan haltak bele a kommunizmus építésébe.
Kovács Zoltán arra hívta fel a figyelmet, hogy az első polgári kormány idején, 2000. február 25-én emlékeztek meg először arról a napról, amikor 1947-ben a Kisgazdapárt akkori főtitkárát a megszálló szovjet csapatok elhurcolták. Fontos, hogy az egyéni megemlékezést is lehetővé tegyük, és a családok, a különböző generációk egymás között is megbeszélhessék a múlt gondjait. A legfontosabbnak azonban Kovács Zoltán azt tartja, hogy maguk az áldozatok is beszélhessenek a múltjukról. Történészként a politikus úgy nyilatkozott, hogy a ki nem beszélt, elföldelt múltbéli emlékek tovább mélyítik azokat a sebeket, amelyeket egy közösség, egy nemzet szerzett a megpróbáltatások alatt.