Elutasította a Legfőbb Ügyészség Gellért Ádám panaszát

2011. január 05. 12:17

Abból, hogy az MSZMP KB Politikai Bizottsága több határozatában is előírta, hogy az ügyészség és az Igazságügyi Minisztérium gondoskodjék a bűnös ellenforradalmárok méltó megbüntetéséről, nem vonható le az a következtetés, hogy ez a genfi egyezmények szerinti, szabályos és pártatlan eljárás alapján történő ítélkezés jogától való megfosztást jelent - fogalmaz határozatában a Legfőbb Ügyészség.

2011. január 05. 12:17
Gellért Ádám korábban beadvánnyal fordult a Nemzeti Nyomozó Irodához és a Fővárosi Főügyészséghez, amelyben arról írt, nemzetközi jogi eljárást lehetne indítani az 1956 utáni megtorlásokért felelős személyekkel szemben. A főügyészség a beadványt feljelentésként értelmezte, és elutasította. Gellért az ügyben panasszal élt.
 
A Legfőbb Ügyészség Gellért panaszát elutasította, mert azt elkésettnek tekintette, és így az eljáró ügyész érdemben nem foglalkozott azzal. Gellért lapunk kérdésére közölte, azt kifogásolták, hogy e-mailje a hivatali munkaidőn túl érkezett, ám ez Gellért szerint jogilag nem állja meg a helyét, mivel az e-mailt még aznap feladottnak kellett volna tekinteni - ezért igazolással szándékozik élni.
 
A Legfőbb Ügyészség ennek ellenére hivatalból eljárva kiegészítette a Fővárosi Főügyészség elutasító határozatát a genfi egyezmények jogsértéseinek elemzésével és megállapította, hogy a „konkrét eljárási szabálysértések megjelölése nélkül - amelyek a már említett súlyos jogsértéssel lennének azonosak - nem vonható le az a következtetés hogy az 1956 november 4-ét követően folytatott büntetőeljárások - köztük a feljelentésben említett büntetőeljárások - általában ellentétesek voltak a nemzetközi joggal. S hogy a jogalkalmazók, s a tevékenységükben valamilyen formában közreműködő személyek a nemzetközi jogba ütköző, el nem évülő bűncselekményeket követtek volna el.”
 
Gellért az ügyészség döntésére reflektálva a Mandinernek kifejtette, hogy azt a korábbi határozathoz hasonlóan megalapozatlan, az érdemi indokolást kikerülő, azt egyáltalán nem tartalmazó döntésnek tartja. Hozzátette, hogy a genfi egyezmények elemzése teljesen irreleváns, arra ő sosem hivatkozott, éppen azért, mert alkalmazhatatlannak tartotta. Gellért szerint az ügyészségi döntések teljesen kikerülték az emberiesség elleni bűncselekmény (crimes against humanity) alkalmazhatóságának kérdéskörét, a legutóbbi határozat például még csak említést sem tesz, nem hogy érdemben vizsgálná - tette hozzá.

Összesen 63 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Karcsi75
2011. január 06. 10:25
Nem kell besz@rni, Zentai Károlyt még holtában is elítélik majd!
Stanc
2011. január 05. 23:53
Hihetetlen! Ez már a XXI. század vagy meg a feudalizmus?
vizipipa
2011. január 05. 23:04
A Legfőbb Ügyészség és a Katonai Főügyészség elérhetősége LEGFŐBB ÜGYÉSZSÉG Székhely: 1055 Budapest, Markó u. 16. Postacím: 1372 Budapest, Pf. 438. T.: 354-5500 E-mail: [email protected] Honlap: www.mklu.hu
HSL
2011. január 05. 18:50
Újabb sikersztori a számonkérés témában. Lusztráció? Itt a 2/3... nem csak médialebőgésre jó az.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!