Bokros: Alkotmányos adósságkorlátot!

2010. január 16. 12:49

Az MDF szerint a kezdeményezés elősegíti, hogy 2012-től már csökkenjen az államadósság rátája. Bokros Lajos az SZDSZ szavazótáborát szeretné megnyerni.

2010. január 16. 12:49
Javasolják egy olyan korlát beírását az alkotmány módosításakor, mely arról szólna, hogy az államadósság nem haladhatná meg a mindenkori bruttó hazai termék 60 százalékát. Bokros Lajos szerint a módosítás 2010-től tudna érvényesülni, és segítségével  véget lehet vetni a kormányzati ciklusok második felében elinduló osztogatásnak. 
 
A javaslat szerint amennyiben a ráta a 60 százalékos szintet megközelíti, a következő évben kiegyensúlyozott költségvetést kell összeállítani, nettó hitelfelvétel nem történhet - közölte Bokros, aki szerint e  lépéssel minden újabb, költséges ellenőrző szerv közbeiktatása nélkül kordában lehet tartani a kormányok költekezését. A politikus példának Lengyelországot hozta fel, ahol az MDF mostani javaslata már 15 éve az alkotmány része.
 
Bokros arra a kérdésre, miszerint mi az oka annak, hogy az MDF választási szövetségre kíván lépni az SZDSZ-szel, azt válaszolta: az SZDSZ-nek van egyfajta szervezeti felépítése, és van mögöttük egy nagyon komoly választói közösség, amely keresi a helyét a magyarországi politikai erőtérben. Amennyiben ezeket a szavazókat mi meg tudjuk szólítani, akkor ez lehetővé teszi, hogy ők nyugodt szívvel és emelt fővel ránk szavazzanak - mutatott rá.

Összesen 35 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
cutcopy
2010. január 17. 10:09
"Bokros Lajos az SZDSZ szavazótáborát szeretné megnyerni" Tiéd lehet mind a húsz ember vigyed Lala.. Éljen a konzervatív szociálliberalizmus..!
nyg
2010. január 17. 08:56
Én a Bokros-mítosz ellen tiltakozom, amit kalandféreg ironikusan úgy fogalmazott, hogy mindent Lajosnak köszönhet a Fidesz, miközben az igazság éppen az, hogy Bokros, e "kisstílű könyvelő" (MDF-vélemény, 1995) kiváltó oka lett a magyar gazdaság leromlásának, hosszú ideig tartó pangásának. Az 1994-ben megindult növekedést megakasztotta, a beruházásokat leállította, az ipari termelést mérsékelte, a társadalmat szétzilálta. Volt hatása az államadósság mérséklésére, de miyen áron? Alacsony áron eladták a stratégiai vagyonelemeket (szinte a teljes energiaipart), ráadásul csak a befoly összeg felét fordították adósságtörlesztésre. Hová tűnt a többi pénz? Másfelől nem lehet mindent szabályozni. Egy másik poszton idéztem már az Alkotmányból, azok az alapelvek sem teljesülnek. (Pl. határon túli magyarok, fiatalok, elesettek, környezetvédelem iránti felelősségvállalás stb.)
ktibor
2010. január 16. 19:56
Basszus nem értem, hogy miért nem érted :). Számon kérni Bokroson, hogy az "uralkodása" idején volt az egyik legmagasabb az államadósság ugyanolyan igazságtalan, mintha Orbánon kérnénk számon májusban ugyanezt. Az államadósságokat (és még sok minden mást) a kormányok öröklik - ha az előző kormány nem qrja el, a következő kormánynak könnyebb dolga van, ha elqrja, nehezebb. Ez van. Mindkét kormány (Orbán, Horn) alatt csökkent az adósság - ez a lényeg. Te ezt írtad: Bokros: 80% 2001: 50,6% Én ezt csak kiegészítettem. A Te adatod (és kommented) azt sugalmazta, hogy az Orbán kormányon múlt minden, pedig nem. Egyébként ha lett volna ilyen adósságkorlát lehet, hogy nem tartanánk most megint 80%-nál...
kalandféreg
2010. január 16. 19:51
Undorodom Bokrostól, ráadásul mint volt világbank vezér nem igazán tartom magyar érdet képviselőnek, de ez a javaslat mindeképpen megfontolandó, akárhogy is alakul az élet április után.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!