Drága barátaim, megint házhoz megyek a pofonért
Én nem akarok egy pukkancs, sértett, nárcisztikus, hazudozós, bosszúálló, populista elnököt.
Büszke vagyok arra, hogy ellenzéki képviselőként jó irányba terelhetem a magyar kormány politikáját.
„A bírói függetlenség védelme jelzi: működik a jogállamisági mechanizmus. A magyar országgyűlés ma megszavazta az igazságügyi reformot az uniós forrásokért cserébe. Ez így önmagában elég lesz? Nem. Korrekt volt a törvényalkotási folyamat? Nem egészen. DE! Akárhogy is csűri-csavarja a kormánykommunikáció: az történt, hogy elértük, hogy az unió felvegye a kesztyűt, Orbán Viktor pedig kénytelen engedni – hogy szabadabb legyen az igazságszolgáltatás.
Sokan tudjátok: egyetlen magyar képviselőként a jogállamisági mechanizmus kidolgozói között voltam. Ez a furcsa szakszó azt jelenti, hogy az uniós pénzekhez csak akkor férhetnek hozzá a tagállamok, ha az Európai Unió garanciát lát arra, hogy a demokratikus elvek és az átláthatóság érvényesül.
A magyar kormány egy törvényjavaslattal számos ponton erősítené a magyar bíróságok függetlenségét. Ha ezen meglepődünk, annak oka van: a Fidesztől nem ehhez szoktunk. Ők központosítani, befolyást szerezni, pozíciókat foglalni szeretnek. Nem is önszántukból erősítik a bírói függetlenséget, hanem azért, mert ez az egyik feltétele annak, hogy uniós pénzhez jussanak.
Büszke vagyok arra, hogy ellenzéki képviselőként jó irányba terelhetem a magyar kormány politikáját. Nem lehet racionális érveket felhozni amellett, miért lett volna jó, ha a Kúria elnöke 9 év után újraválasztható, ha a kormány befolyásától mentes Országos Bírói Tanács költségvetését bármikor lenullázhatja a Fidesz, vagy ha a Fidesz által kinevezett Kúria-elnök felesége fontos pozíciót kap a Fővárosi Ítélőtáblánál annak ellenére, hogy a bírák a vetélytársát alkalmasabbnak ítélték meg.
Máskor is elmondtam: ezzel nem lesz Magyarország egy példás demokrácia. Ahhoz kormányt kell váltanunk. De a fideszes – kétharmados többséggel visszaélő – befolyásszerzés akadályozása fontos választási ígéretem volt. Nem szeretnénk olyan országot, ahol a miniszterelnök dönt a bírák helyett az igazságszolgáltatásra tartozó ügyekben.
Ha a kormány célja elfoglalni a bíróságokat, politikai siker ennek megakadályozása. Nem véletlenül fontos elv évszázadok óta a hatalmi ágak elválasztása: már évszázadokkal ezelőtt is tudták, hogy az összefonódó törvényhozás, végrehajtás és igazságszolgáltatás zsarnoksághoz vezet.
Várjuk az intézkedések valós végrehajtását!”
***
Nyitókép: Facebook