Magyar Péter az az ember, aki hatalmasat akart fingani, de a végén csak beszart

Lehet a tegnap történteken ironizálni, de valójában véresen komoly dologról van szó.

Példaként hozzák fel, hogy a republikánusok felvették a harcot a transzlobbival szemben.
Fokozza a demokrácia intézménye elleni támadást az amerikai republikánus párt, vélekedik kedden megjelent cikkében a Bloomberg. A Francis Wilkinson rovatvezető által jegyzett véleménycikk szerint egyre több olyan tagállam sodródik a tekintélyuralom felé, amelyet republikánus kormányzó vezet. A cikket a Texas államot irányító Greg Abbot minapi bejelentésével vezeti fel, aki közölte: kész kegyelmet adni annak a férfinek, aki korábban meggyilkolt egy Black Lives Matter-tüntetőt, akinél olyan fegyver volt, amelyet engedéllyel, jogszerűen viselt. Wilkinson szerint a republikánus államokban egyre gyakoribb, hogy elhallgattatják a demokrata párti törvényhozókat, valamint korlátozzák az úgynevezett transzjogokat.
A szerző szerint mindez még akkor is Donald J. Trump elnöki ciklusára emlékeztet, ha odáig senki nem megy el, mint a korábbi elnök, aki szerinte egyenesen rárontott a jogállamiságra. A cikk öt tagállam példáját sorakoztatja fel: érvelése szerint, míg Wisconsin és Észak-Karolinában legfelsőbb bírói fóruma hozzájárult a választókerületek határainak jelentős mértékű megváltoztatásához, Tennessee, Mississippi, valamint Texas másfajta úton halad hasonló cél felé, amikor szűkíti egyes választói csoportok választójogát. Wilkinson azt is nehezményezi, hogy még mindig erőteljesek azok a (republikánus) hangok, amelyek a mai napig kétségbe vonják Joe Biden Trump fölött aratott győzelmének jogszerűségét.
Problémaként azonosítja továbbá, hogy a republikánusok (a Republikánus Pártról és irányzatairól a Mandiner hetilap március 4-i számában olvashat)
ellenben a vallásos jobboldal képviseletében lépnek fel. Helyzetértékelése szerint e jelenségek legfőképp a déli államokra jellemzőek.
A Bloomberg rovatvezetője aggodalmának ad hangot, szerinte ugyanis, ha a konzervatívok visszaszerzik az uralmat a Fehér Ház fölött, e jelenségek felgyorsulhatnak. Úgy látja, a republikánus oldal két legesélyesebb elnökjelölt-jelöltje (Trump és Ron DeSantis) egyaránt autoriter jegyeket hordoz, így kijelenthető, hogy a Grand Old Party rossz irányba tart.
Nyitókép: MTI/EPA/Michael Reynolds