Nemzeti konzultáció: arról lehet dönteni, hogyan tovább a magyar gazdaságban
A Fidesz mindenkit arra kér, hogy töltse ki a nemzeti konzultációt.
Van, akit a Pfizer vásárolt meg. Van, akit Katar.
„Összeesküvés-elmélet? Nézzük meg! Ma a piacokat nagyjából néhány biztosítótársaság (Berkshire, Allianz, AXA, MetLife, Prudential, AIG stb.) uralja. És ezekből még viszonylag „sok” van, ahhoz képest, hogy az amerikai piacon például 4 nagy bank dominál (JPMorgan Chase, Bank Of America, Wells Fargo, Citigroup), nagyobb vagyont kezelve, mint az összes többi együtt. 3 nagy olajcég van (ExxonMobil, Chevron, Shell), 3 nagy hangfelvételkiadó (Universal, Sony, Warner), 3 mobilszolgáltató (Verizon, AT&T, T-Mobile), és egy nagy nemzetközi webáruház (Amazon).
Ha fagyit szeretnél, akkor persze ott van legalább 101 különböző ízben. Mondanám, hogy hitelkártyából nagyon kicsi a választék, de csokiból és mosóporból meg nagy. De már a sok különböző csokit vagy mosóport is ugyanaz a néhány cég gyártja. Csak sok-sok márkanév alatt hozza forgalomba. Ez a választék illúziója. Valaha tényleg nagyon sok bank, lemezkiadó, biztosító, benzinkút, telefonszolgáltató, kozmetikai és élelmiszeripari cég, stb. létezett. Csak szép lassan összeolvadtak, felvásárolták egymást. A szabad versenyes kapitalizmus egyre inkább monopol-helyzetekbe, de legalábbis oligopóliumokba megy át.
A fentiekben persze csak az ún. szabad világról, a kapitalista nyugatról volt szó. Kínában, Oroszországban vagy a Közel-Keleten már eleve gigantikus, állami befolyás alatt álló cégek kezébe kerültek, mindig is ott voltak a javak és szolgáltatások. Aramco, PetroChina, Industrial and Commercial Bank of China, China Mobil, Bharti Airtel (India), AliBaba – ezeket a neveket talán kevésbé ismerjük. De a nyugati elitek jól ismerik. És úgy tűnik, megtetszett nekik, és szép lassan át is veszik az üzleti modellt. A trösztellenes szabályok, a versenyjogi hatóságok mind-mind vicc kategória. A politikusok pedig nem szabnak gátat az ilyen konglomerátumok létrejöttének. Mert sok esetben maguk is benne vannak a buliban. Legalábbis néhány morzsa nekik is leesik. Mint például Ursula von der Leyennek a vakcinabeszerzésből. Van, akit a Pfizer vásárolt meg. Van, akit Katar. Annyi, hogy Ursula ügyesebben csinálja, mint Eva Kaili.”
***
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay