Miért jó nekünk, hogy Románia és Bulgária schengeni tagok lettek?
Az uniós belügyminiszterek tanácsa csütörtökön Brüsszelben megszavazta a magyar uniós elnökségi előterjesztést, amely Románia és Bulgária felvételét javasolta a schengeni övezetbe.
Az Európai Tanács elnökét „nagyon aggasztják” az elmúlt hetekben feltárt korrupciós vádak.
Az Európai Tanács elnöke exkluzív interjút adott a Politicónak. A második elnöki ciklusát töltő belga politikust leginkább a brüsszeli korrupciós botrányról kérdezték.
Az Európai Parlamentet megrázó korrupciós botrány „drámai és káros hatással van az Európai Unió hitelességére”, és megnehezíti Brüsszel számára, hogy több olyan válsággal foglalkozzon, amely jelenleg is érezteti a hatását – hívta fel a figyelmet Charles Michel az interjúban.
Az Európai Tanács elnöke arra is kitért a beszélgetés során, hogy „nagyon aggasztják” azok a korrupciós és bűnszervezettel kapcsolatos vádak, amelyeket a belga rendőrség az elmúlt napokban az Európai Parlament jelenlegi és volt tagjai ellen emelt.
„Először le kell vonnunk ebből a tanulságokat, és egy olyan intézkedéscsomagot kell kidolgoznunk, amellyel elkerülhetjük az ilyesmit. (...)
Cél, hogy a jövőben megelőzzük a korrupciót”
– húzta alá Michel.
A Tanács elnöke a Politicónak adott interjúban arra is rámutatot, hogy „ez a botrány még inkább megnehezíti azt, hogy az európai polgárok életét jelenleg befolyásoló gazdasági és energiaválságra összpontosítsunk”.
Nyitókép: JOHN THYS / AFP