Christian Smith a szociológia szent küldetéséről szóló (tudományos) könyvében leszögezi: a szociológusokat „spirituális elköteleződések hajtják, egy spirituális projekt szolgálatában”. E projekt céljai pedig – teszi hozzá – egybeesnek az amerikai baloldal céljaival. A szociológia ugyanis elkötelezett „az emancipáció és egyenlőség víziója mellett, és minden emberi lényt meg akar morálisan erősíteni, mint autonóm, magát irányító” egyént, akinek joga van olyan identitást létrehozni, amilyet csak akar.
Ez a szociológiai projekt nem az örökölt helyzet megőrzését tűzte ki célul, hanem épp ellenkezőleg: a bevett helyzet felborítása a célja. A szociológia tudományának hajtóereje „egy szekuláris megváltássztori, melyet a felvilágosodás, a liberalizmus, a marxizmus, a reformista progresszivizmus, a pragmatizmus, a terapeutikus kultúra, a szexuális felszabadítás, az emberi jogok, a feminizmus és hasonlóak fejlesztettek ki.”
Na de nézzük tovább Takács Juditék szövegét, ami mindennek igen kiváló példája! Szerintük a magyar populizmus és illiberalizmus „a hagyomány, a normativitás és a család heteronormatív diszkurzív formációitól függenek”.
Lefordítom magyarra: az, hogy a magyar társadalomban még viszonylag hagyományosan viszonyul a többség a családhoz és a normalitáshoz, előny a jobboldal számára. Micsoda meglepetés!
Takácsék szerint „az illiberalizmus függ a hagyományos nemi szerepek heteronormatív és nőellenes diskurzusaitól, valamint a hagyományos család és a nemileg meghatározott hatalmi struktúrák megvédésének szükségességéről szóló diskurzustól”, hogy így visszaszoríthassa a „jóléti intézményeket”, és
„érvényesíthesse neonacionalista politikáját,
amely marginalizálja a szexuális és nemi kisebbségeket, illetve más marginalizált csoportokat”. (Tehát marginalizálja a marginalizált csoportokat.)
Hozzáteszik: „ahelyett, hogy elfogadta volna a migrációt, mint megoldást a demográfiai hanyatlásra, Orbán (…) kikelt a vegyes népesség ellen, és táplálta a magyarok félelmét attól, hogy kisebbséggé válnak a saját hazájukban, illetve az attól való félelmet, hogy a keresztények kisebbséggé válnak Európában”. Sőt: „a demográfiai hanyatlást itt úgy értik, mint a politikailag preferált népesség-összetétel hanyatlását”. Ez persze szerintük nem új itthon, korábban is voltak „etnonacionalista reprodukciós elképzelések”, amelyek például a romák ellen irányultak.