Az év híre: a svédek Magyarország miatt féltik az Európai Unió biztonságát
Eközben Stockholmban azt sem tudják, hogyan küldjék haza az illegális migránsokat.
Az olasz választásokkal egy új blokk van kialakulóban Európában.
„Az olasz konzervatívok szövetsége történelmet írt. Az erős jobboldali kormány megválasztása Olaszországban áttörést jelent az európai konzervatívok számára. A baloldalon sokan bosszúsak emiatt, eddig azt mondhatták, hogy csak a gyanús közép-kelet-európai emberek választottak jobboldali kormányokat.
Egy ilyen győzelem után logikus lépés lenne, hogy elkezdjük megvitatni, hogy Olaszországnak és Magyarországnak milyen politikai területeken kellene együttműködnie, de én azt javaslom, hogy tegyük az ellenkezőjét. Vissza kellene térnünk az alapokhoz: az eszmékhez és az ideológiákhoz. Mit képviselnek? Szolgálnak-e egyáltalán minket?
Ha megkérdezünk egy liberálist vagy szocialistát, azt mondják, hogy az ideológiák létfontosságúak, mivel segítenek megvalósítani egy társadalom ideális formáját. Mi, konzervatívok ebben nem vagyunk annyira biztosak.
A néhai Sir Roger Scruton írt egy könyvet How to be a conservative (Hogyan legyek konzervatív) címmel, amelyben felvázolta, hogy az ideológiák mint dogmák értelmetlenek, mert elrejtik a társadalom valódi természetét: az emberek közösségét, amelyet a politikusoknak szolgálnia kellene.
Ez különbözteti meg a konzervatívokat másoktól: elsősorban a közösségük érdekeit tartják szem előtt. A konzervativizmus öncél helyett a politikacsinálás módjának tekinti magát, ami Sir Roger híres mondásában is tükröződik: »a konzervativizmus inkább ösztön, mint eszme«. A konzervatív ösztönök arra irányítanak bennünket, hogy megtaláljuk, mi a jó a közösségünknek, mi az, ami gyarapít bennünket.
(...)
Brüsszel migrációs politikája még csak meg sem próbálja szolgálni az európai emberek érdekeit. Magyarország 2015 óta az Európai Unió fekete báránya, mert következetesen ellenzi az illegális migrációt. Nyilvánvaló, hogy Magyarországnak nem érdeke, hogy millió és millió illegális migráns áramoljon be Európába. Eléggé el vagyunk foglalva a saját problémáinkkal, hogy igazán nincs szükség újabb társadalmi feszültségek importjára.
Az, hogy az uniós bíróság hét évvel azután is Magyarország ellen ítél, hogy kerítéseket épített, hogy megvédje a magyar határt a naponta több ezer illegális migránstól, akik megpróbálnak bejutni az országba, sokat elárul Brüsszel prioritásairól.”
Nyitókép: Mandiner / Földházi Árpád