De haladjunk tovább. „Visszaesett a gyerekvállalási kedv Magyarországon, a halálozások száma tovább nőtt” – írja a HVG. Mindenképpen bele kellett írni a címbe, hogy „Magyarországon” esett vissza, mintha valamiféle hungarikummal állnánk szemben, így az olvasó már horkanhat is föl, ahogy azt kell: tessék, öntik a sok pénzt a családtámogatásokra, erre még romlik is a helyzet, pff, jellemző. Csakhogy.
Miközben a cikk „jelentős” visszaesésnek minősíti, hogy az elmúlt 12 hónapban 1364 gyerekkel született kevesebb, mint az azt megelőző évben, valójában itt is rá lehetne csodálkozni a dolog pozitív oldalára, amennyiben volna rá igény: a korfa alakulása miatt ugyanis 2022 elején 20 és 45 év közötti nőből pontosan 37 895-tel (azaz 2,3 százalékkal) volt kevesebb, mint 2021 januárjában. Innen nézve az 1,5 százalékkal kevesebb baba inkább nevezhető demográfiai törvényszerűségnek, mint a gyermekvállalási kedv visszaesésének – és valóban, a cikk futólag meg is említi, hogy a termékenységi ráta 1,57-ről 1,56-ra csökkent. Ami azért nehezen interpretálható bezuhanásnak.
Különös tekintettel arra, hogy 2020-ban az 1,56-os ráta elérése egyenesen történelmi vívmánynak számított: 1995-ben jártunk utoljára ebben a magasságban. 2011 óta 1,23-ról sikerült visszatornázni az arányszámot, hogy aztán most (a Covid-oltások utáni óvatosság évében) lényegében stagnáljon (kutatások szerint 2022 első felében Skandináviában 1,7-ről 1,5/1,6-ra, Németországban 1,58-ról 1,3 és 1,4 közé csökkent a termékenységi arányszám). Zavaróan kevés lenne vajon a lehangolt (és ezért esetleg gyereket se vállaló) magyar, ha ezekre az aspektusokra is rácsodálkozhatnánk, ahelyett, hogy (két #takavanaméhemből között) egyetlen számadat alapján megfejti nekünk a „független” média,
hogy kész, a magyar párok elkedvetlenedtek?