Akit kérdeztem: férfi, a negyvenes éveinek elején jár, műszaki egyetemet végzett, a főváros agglomerációjában lakik. Nős, két gyereke van. L.-nek hívják.
– Beoltottak már?
– Nem.
– Beszélj a háziorvosoddal, lassan sorra kellene kerülnöd.
– Fölösleges.
– Miért?
– Nem regisztráltam.
– Miért nem?!
– Bizonytalan vagyok. Sok ellentétes információt lehet hallani.
– A feleséged?
– Ő már be van oltva.
– És ő nem bizonytalan?
– Régen megkapta, az egészségügyben dolgozik. Nővér.
– Hol?
– A p.-i kórházban?
– Ugye nem a covid-osztályon?!
– De.
– S nem mesél, hogy milyen szörnyűségeket lát?
– Néha, egészen borzasztó dolgokat.
– S ezek után is vacillálsz?
Erre már nem válaszolt, megvonta a vállát, s nekem sem volt több kérdésem.
Ez a beszélgetés pár napja hangzott el, másnap mentem a második Pfizer-adagomért, s akkor jutott eszembe, amikor épp az oltás utáni húsz percet töltöttem a Rókus kórház aulájában.
A szerkesztői kérés persze az volt, hogy írjunk az oltásunkról, de arról nehéz, ha nem történik semmi érdekes. Nem hogy a postás nem harapta meg a kutyát (az újságíró tankönyvek alappéldája szerint pedig ez számít hírnek, s nem fordítva), de a derék négylábú még csak rá sem vakkantott a dolgos levélhordóra, így szinte lehetetlen elérni a nyájas olvasó ingerküszöbét. Bár miután Szily László is azt írta a 444.hu-n néhány héttel ezelőtt, hogy teljesen rendben, szervezetten ment az oltás a Rókusban, amikor az édesapját kísérte el, nagyon nem, sőt, egyáltalán nem lepődtem meg, hogy valóban így történt.
Egyébként még ígyebb.
Egy villanyóra-átírás is sokkal több bonyodalommal, feszültséggel jár.
Csakúgy, mint öt hete, most is időre érkeztem. Még a kapu előtt, egy elkerített területen kitöltettek velem újabb két papírt: 3 perc. Az eligazítóban elkérték a tajkártyámat, a személyimet: 2 perc. Az irányjelző katona bekísért egy fehér köpenyeshez, aki kikérdezett a jelenlegi állapotomról, hogy milyen tüneteim voltak az első oltás után: 1 perc. Bekísértek az orvosi szoba elé, ahol közölte velem egy nővér, hogy pechem van, épp az orrom előtt fogyott el az aktuális adag, várnom kell, most megy az újért. Túl sokat azért nem kellett: 6 perc. Az orvos profi volt, gyorsan átestünk a procedúrán: 3 perc. S mehettem a „váróterembe”, de csupán azért, hogy vizsgáljam magam, nem lesz-e komplikáció. Nem volt, így volt időm felidézni az ominózus beszélgetést.