Londonból kapott jó hírt Magyarország: ömleni fog hazánkba a pénz
Jól nézünk ki a gazdasági hitelminősítők szerint.
A tőzsdei világot felforgató GameStop-ügy mögötti redditezők „megértettek valamit a modern kapitalizmus titkából” – írja Bruno Maçães. A portugál politikatudós szerint a kérdés az, hogy a rendszer miért védi meg mindig a befektetések egy bizonyos csoportját. Szemlénk a City Journal magazinból!
A Reddit-felhasználók által a Wall Streetre mért csapás az utóbbi néhány év legnagyobb tőzsdei felfordulását is jelentette, ami alighanem újradefiniálja majd a tőzsde és az átlagemberek kapcsolatát. A Mandiner olvasói Slavoj Žižek gondolatait már megismerhették az ügyről. A mostani szemlénkben Bruno Maçães portugál politikatudós, egykori államtitkárnak a City Journal oldalán megjelent, GameStop and the Truth Wars című publicisztikáját szemlézzük.
Maçães először Timothy Snyder történész, az autoriter rezsimek kialakulásával foglalkozó The Road to Unfreedom szerzőjének gondolatára reflektál, ami szerint az Egyesült Államokban napjainkban sokfelől támadják az igazságot, és ha sikerrel járnak, akkor bekövetkezik a fasizmus, hiszen igazság nélkül csak a hatalom marad. Maçães szerint Snyder téved: Donald Trump levonulása után az általa kitalált történet helyét nem vette át az igazság, az ország pedig azóta is folyamatosan marakodik a tények felett. Maçães úgy véli, hogy az „igazságháborúk” a politika világa után a gazdaságéba is megérkeztek.
A szerző úgy látja, hogy a Wall Street elleni Reddit-rohamnak két kiváltó oka volt. A felhasználók egyrészt meg akarták mutatni, hogy „a pénzpiacok rég elveszítették a kapcsolatukat a valósággal”, másrészt azt is, hogy
„Ez a háború nem csak a jólétről és a hatalomról szól, hanem arról is, amiben ez a kettő gyökerezik: az új igazságok megalkotásának képességéről” – írja Maçães.
A portugál szerző szerint úgy érdemes leginkább elképzelni ezt a harcot, mintha két programozó egymás elleni küzdelmét néznénk, akiknek az a feladatuk, hogy megváltoztassák azt a szimulált tájat, amit a monitorunkon látunk. A kép másodpercről másodpercre változik , „mígnem az egyik programozó feladja, és a másik víziója nyer”.
Maçães szerint a részvények is így működnek – de nem ebben az esetben. A részvények világában – fogalmaz a szerző – általában ritka és váratlan események kellenek a mostanihoz hasonló jelenség bekövetkezéséhez, ebben az esetben viszont az akarat is elég volt. A mesterségesen leértékelt részvények árát a redditezők mesterségesen felpumpálták – a GameStop-részvényeket shortoló Melvin Capital bukott 4,5 milliárd dollárt.
„Ami ezután következett, az rendkívüli volt. Az egész rendszer alapja látszott megremegni” – írja Maçães. És éppen úgy, ahogy a Twitter, a Facebook és az Amazon tiltotta be néhány hete a számukra fenyegető valóságváltozatokat, most a pénzügyi intézményeken volt a sor, hogy „helyreállítsák a rendet és az igazságot”. A Robinhood, a redditezők által használt részvénykereskedő alkalmazás le is állította a GameStop részvényeivel való kereskedést. „De ez csak azt a kérdést veti fel, hogy miért hajlik arra a rendszer még aljas szándékok híján is, hogy a befektetések egy bizonyos csoportját mindig megvédje a kívánatlan következményektől” – tűnődik Maçães.
Maçães úgy véli, hogy
A tömegek pedig megtanulták, hogyan is játsszák a tőzsdei játékokat. A redditezők – véli a portugál –, úgy tűnik, nem rendelkeznek értékfilozófiával. Viszont megértettek valamit a modern kapitalizmus titkából – „egy olyan titokból, amihez eddig csak kevesen fértek hozzá.”
nyitókép: Jakub Porzycki / NurPhoto / NurPhoto via AFP