„Nem írtam az elmúlt hónapokban a svéd modellről, mert már semmi lehetőség nincs az értelmes diskurzusra. Svédország egyébként köszöni szépen, egész jól van – jobban, mint a szigorúan karanténozó belgák, spanyolok, olaszok, franciák, csehek és angolok. Igaz ugyanakkor, hogy a többi skandináv államban jobbak a számok, mint Svédországban. Hogy ez annak köszönhető-e, aminek a svéd járványügy tulajdonítja, hogy nem védték meg a szociális intézményeiket, vagy annak, hogy nem vezettek be olyan szigorú intézkedéseket, mint, mondjuk, a dánok, az egy ponton túl már hitvita.
A tények alapján mindössze az állapítható meg, hogy az emberiség még mindig túl keveset tud a koronavírus terjedéséről, így akár mindkét álláspont képviselőinek igaza lehet. Ez azonban már sokszorosan szétfeszíti a fehér-fekete, jobb-bal, jóságos-gonosz ellentétpárokon túl gondolkozni képtelen tömegek befogadókészségét.
A Svédország mellett kinyilvánított rokonszenvem sem annak szólt, hogy biztos voltam a kormányuk igazában – annak szólt, hogy imponált a járványkezelésük higgadtsága és átláthatósága, imponált, hogy a politikusaik szakemberekre bízzák a döntéseket, imponált, hogy nem dobják el az első nehézség láttán a szabadságjogaikat, és képesek azokra a százezrekre is gondolni, akikre nem biológiailag, hanem gazdaságilag sújt le a járvány.
Jelzem, hogy a japán kormány is a svéd modell alapján védekezik sokkal jobb eredménnyel, mint a norvégok vagy a finnek, de ebből sem érdemes messzemenő következtetést levonni, mert Ázsiában köztudottan nagyobb a maszkviselés, a távolságtartás és a társadalmi fegyelem hagyománya. Akárhogy is: a karanténtálibok Svédországnak és Japánnak egyaránt beígérték az armageddont, amely mégis elmaradt.
A módszeresen felkorbácsolt félelemmel, a közösségi média kattintásőrjöngésével, azzal, hogy az emberi tömeg képtelen megérteni, hogy nemcsak a járvány, hanem a lezárás is halottakat termel, semmiféle erő nem szegülhet szembe. A kétségbeesett emberek kapásból gyilkosnak nevezik azt, aki szóba meri hozni, hogy egy nagyobb influenzajárvány is simán megkövetel hatezer halálos áldozatot Magyarországon. Olyankor persze nincs rettegés, pedig a magyarok olyankor is figyelhetnének egymásra. A pánikban őrlődő emberi tömeg nem képes megérteni, hogy egy gyógymód nem járhat súlyosabb következményekkel, mint maga a betegség. Ahogy a fertőzőosztályok látogatási tilalma arányos válasz az influenzára, úgy a koronavírus kapcsán sem lett volna szabad hagyni, hogy érvek helyett a rettegés diktálja a védekezés jellegét és mértékét.