A „dadáskodó” újságírásról

2020. november 10. 17:46

A média nem mindig bízik abban, hogy olvasói „felelős” véleményt alkotnak.

2020. november 10. 17:46
Boris Kálnoky
Boris Kálnoky
Corvinák

„A média nem mindig bízik abban, hogy olvasói „felelős” véleményt alkotnak. Ennek eredménye az, amit a kritikusok »Nanny Journalism«-nek neveznek, ami nem csupán tájékoztat, de irányítja is a publikum véleményformálását. 

A terroristák, akikről írnom kellett, a Balkánon keresztül érkeztek „menekültként” és ez tovább gerjesztette a migráció és terrorizmus összefüggéséről szóló vitát. A német kormányzat azt képviselte, hogy nincs is közöttük semmiféle összefüggés. A német média is ódzkodott attól, hogy párhuzamba hozza őket egymással. De a közvélemény majd felrobbant, magyarázta a szerkesztőm, és a lap nem szerette volna rögvest tovább szítani a tüzet egy ilyen cikkel.

Egy fontos etikai problémával szembesít mindez minket: az újságírás és a felelősség kapcsolatával. Megeshet, hogy a média visszatart vagy elhallgat egyes témákat biztonsági okokból, mivel a rendőrség vagy a titkosszolgálat erre kéri őket. Ha ez életeket ment vagy veszélyes emberek letartóztatását segíti, akkor érthető.

De ez esetben csak attól tartottak, hogy az olvasók rossz következtetéseket vonnak le a migrációs vita kapcsán. A lap nem bízott az olvasóiban, hogy a tények alapján felelősen alkotnak majd véleményt.

A dadáskodó újságírás tulajdonképpen erről szól: egy (elképzelt) szobában sosem hagyjuk az olvasót magára egy politikussal. Kézen fogva vezetjük őket és megvédjük őket a »rossz befolyásoktól«.”

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 40 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
luzitanxaver
2020. november 11. 09:00
Ezt a részt mindenképpen be kellett volna vágni a lead-be is, mert ez több, mint durva: "Az ilyen "állásfoglaló" újságírás komoly vitát váltott ki a nyugati világban, pedig gyanítom, hogy mindig is jelen volt, különösen is a világháború utáni Németországban. Sőt, konkrétan szerződési tételként szerepel ez a német médiapiacon kulcsszereplőnek számító Axel Springer kiadó munkaszerződéseiben. A nekik dolgozó újságíróknak bizonyos alapelveket magukévá kell tenniük. Jelenleg így szerepel ez a szerződésekben: 1. Kiállunk a szabadságért, a jogállamiságért, a demokráciáért és az egyesült Európáért. 2. Támogatjuk a zsidó népet és Izrael államának létezéshez való jogát. 3. Egyetértéssel viszonyulunk az Amerikai Egyesült Államok szabad értékeihez. 4. Támogatjuk a szabad piacgazdaság és a társadalmi felelősségvállalás elveit. 5. Elutasítjuk a politikai és vallási szélsőségeket, illetve a faji és szexuális diszkrimináció minden formáját."
catalina9
2020. november 11. 07:39
De ez esetben csak attól tartottak, hogy az olvasók rossz következtetéseket vonnak le a migrációs vita kapcsán. A lap nem bízott az olvasóiban, hogy a tények alapján felelősen alkotnak majd véleményt." nocsak, és mi lenne az a "rossz következtetés", és kinek lett volna rossz? És főleg, kinek volt jó, hogy dadáskodtak az újságírók? Ráadásul egyszerre, talán valami fődada dadásítja őket?
catalina9
2020. november 11. 07:33
Hát Kálnoky elvtárs, csak bámulom magát, ahogy a síma hazudozást, manipulálást vagyis a lügenpressét próbálja áramvonalasítani. Ez kb olyan, mintha egy gyilkos miután elvágta az áldozata torkát, a bíróságon gyógyító szándékú gégemetszésről beszélne. Maguk a sajtószabadság gyilkosai, de nem maga a legrosszabb, és már ez is valami, ebben a gonosztevő bandában.
luzitanxaver
2020. november 10. 22:12
Business as usual. Köszönjük az infót, eddig is tudtuk.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!