A szerző az izraeli Likud párt külügyi koordinátora
A legutóbbi választási kampány során Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök bejelentette, hogy valóra fogja váltani Donald Trump amerikai elnök „évszázados alkujának” egyes részeit, melyek Ciszjordánia (Júdea-Szamária, vagyis a „nyugati part”) C-területeinek annektálását érinti. Ez a választási ígéret fontos szerepet játszott a koalíciós tárgyalásokban, melyek a Likud és a Kék-Fehér párt között zajlottak. Az annektálás dátumot július 1-jére tűzték ki.
Ezen a dátumon már túl vagyunk, és egyre erősebben követelik Izraelben az annektálást. A jelek szerint Netanjahu komoly tervekkel rendelkezik az annektálásra. Eközben az EU egyre erősebb hangon figyelmezteti Izraelt a lehetséges következményekre. A nemzetközi kritika erősödése, és a minden bizonnyal hamarosan elkövetkező annektálás miatt érdemes tisztázni: az annektálás nem csak erkölcsös és jogos lépés, de egyedül ez tudja megőrizni a békét a régióban.
Arje Eldad professzor, aki az izraeli parlament jobboldali képviselője, néhány éve így magyarázta el véleményét a zsidó állam határaival kapcsolatban: „Ha egy beteg az orvoshoz megy, az orvos felállít egy diagnózist, és ad némi orvosságot. Ha a beteg egy hét múlva visszajön, és azt mondja, hogy a fájdalmai erősödtek, az orvos új gyógyszert ad. De ha a beteg harmadszor is visszajön, anélkül, hogy bármit javult volna az állapota, akkor az orvosnak fel kell tennie a kérdést: ad egy harmadik gyógyszert, vagy belátja, hogy a diagnózisa volt rossz?”
A nemzetközi közösség évtizedek óta azt hiszi, hogy az izraeli-palesztin konfliktus gyökere az 1967-es hatnapos háború, és ha Izrael visszaforgatná az idő kerekét, a béke újra eljönne. Azaz a külföld szerint Izraelnek ki kell vonulnia Ciszjordániából, ahogy kivonult Gázából is 2005-ben, és újra az 1967 júniusi határok mögé kell szorítania magát.
Mielőtt elmagyarázom, hogy ez miért erkölcstelen és jogilag is problémás kérés, tisztázzuk a hátteret!
Miután arab szomszédjai sokáig provokálták és fenyegették Izraelt, a zsidó állam megelőző csapást mért Egyiptomra. A háború során Izrael elfoglalta Gázát Egyiptomtól, Ciszjordániát és Kelet-Jeruzsálemet Jordániától és a Golán-fennsíkot Szíriától. A palesztinok még csak nem is voltak tényezők, és sosem birtokolták azokat a földeket, amelyeket Izrael elfoglalt. Izraelnek még csak közös határa sem volt 1967-ben a palesztinokkal, mivel nem létezett palesztin állam.