„Félreértés ne essék. Nem a térdeléssel mint mozdulatsorral van a probléma. A lábak berogyasztásának, meghajlításának van hagyománya. Letérdelünk, amikor életünk szerelme elé járulunk és feltesszük a nagy kérdést. Hajlított térdekkel imádkozunk Isten színe előtt. Letérdelünk, amikor tiszteletünket, szeretetünket akarjuk kimutatni.
A térdelésnek azonban van egy sötétebb múltja is. Már időszámításunk előtt bevett szokás volt bizonyos kultúrákban, hogy ezzel az eszközzel alázták meg az ellenfelet, a legyőzöttet. Hiszen a térdelés a tisztelet megadása mellett az emberi testbeszédpaletta másik végletének kimutatására is tökéletes, ami nem más, mint a meghunyászkodás, a könyörgés, az alantas féregség, amely értelmében valaki inkább földre esik az életért, mint egyenes gerinccel vállalná a felelősséget.
A térdelés tehát kétélű fegyver. Egyszerre a tisztelet és a megalázás szimbóluma.
Az utóbbi napokban komoly viták alakultak ki azzal kapcsolatban, hogy miért térdelgetnek világszerte. 2020. május 25-én Minneapolisban egy rendőr rátérdelt(!) George Floyd nyakára. A büntetett előéletű férfi a rendőri intézkedést követően életét vesztette. A rendőri brutalitást régen nem látott tüntetéshullám követte az Egyesült Államokban, aztán az egész világon. A tiltakozók nagy része vandál üzemmódba kapcsolt. Üzleteket, házakat, utcákat, komplett településeket vertek szét és gyújtottak fel. George Floyd halálát több esetben a rendőrök életével torolták meg. Fekete rendőrök életével is.
A demonstrálók agresszív fellépése ellen – egyre több esetben – a rendőrség nem szakszerűen, határozottan lép fel, hanem térdelget.”