„Minden ötödik magyar nő él vagy élt olyan párkapcsolatban, amelyben bántalmazzák/bántalmazták. Ugyanakkor, sokan úgy vélik, ez magánügy.
Különös, hogy a legbensőségesebb magánügyünket, a gyermekvállalást közüggyé tette a kormány, ugyanakkor, a családon belüli bántalmazási ügyekre gond nélkül segít rázárni az ajtót. Sokszor beszéltem már arról, hogy milyen fontos volna meglátni: a népesedéspolitika közügy, ugyanakkor, a hálószobába és a szülőszobába nem tehetné be a lábát a kormány, és ezt sajnos a jelenlegi kabinet nem érzi. Úgy tűnik, a családon belüli erőszak ügyében ez éppen fordítva van.
A jelenség, hogy Gulyás Gergely hisztériának nevezi az Isztambuli egyezmény ratifikációjáért folytatott küzdelmet, de csak az elmúlt hetekben több olyan gyilkosság történt, amelyek megelőzhetők lettek volna, gyalázatos. Ha intézményrendszer megfelelő helyen kezeli a családon belüli erőszakot, sokan életben lennének még, akik emlékére most már csak gyertyát gyújthatunk.
A családon belüli erőszaknak számos formája van, a lelki erőszaktól kezdve, a partner barátoktól való elszigetelésén át, az anyagi természetű vagy egyéb zsaroláson és folytatólagos érzelmi sakkban tartáson át, egészen a fizikai és szexuális bántalmazásig. Szakértők arról számolnak be, hogy amióta a kormány megszüntette a rendőrség ilyen irányú képzését, azóta a családon belüli erőszakos cselekmények felismerése korlátozottabbá vált, a bántalmazott nők sem annyira tudatosak abban, hogy ellenük mit követtek el, holott ez másként is lehetne.
Tisztelem Baranyi Krisztina kezdeményezését, hiszen tudjuk, hogy a védett házak férőhelyei ma Magyarországon nem pusztán elégtelenek, de sok esetben a védettség és a titkosság nem valósul meg: az elkövetők gyakorta megtalálják az előlük elmenekülteket -- új életet kezdeni így több mint problémás. Azonban nem állhatunk meg itt. Súlyos probléma, hogy mialatt zajlik például egy válás egy bántalmazó közegben, a két ügyet gyakorta teljesen külön kezeli az intézményrendszer, így meglehet, hogy egy korábban súlyos testi sértést elkövető szülő – hasonlóan a győri esethez, amely végül két kisgyermek brutális meggyilkolásához vezetett –, láthatási jogát gyakorolva, veszélyezteti saját gyermekei testi-lelki épségét, akár az életét is, minden egyes találkozáskor.