Rabszolga-törvény és politika

2018. december 27. 07:39

Magyarországon a munkaerőhiány olyan mértéket öltött, hogy egyszerűen a fejlődés akadályává vált.

2018. december 27. 07:39
Jávor Benedek
Jávor Benedek
Jávor Benedek blogja

„Magyarországon - teszem én hozzá, az alacsony bérek miatti elvándorlás következtében is - a munkaerőhiány olyan mértéket öltött, hogy egyszerűen a fejlődés akadályává vált. De a többi régiós országban is, ha messze nem is a magyar szinten, de korlátozza az országok gazdasági lehetőségeit. A bevándorlásellenességnek a politikai identitás középpontjába állításával pedig kizárták a helyzet vendégmunkások útján való enyhítését - bár ebben nagy különbségek vannak, Lengyelország például éppen ebbe az irányba nyitott, és ma már 1-2 millió ukrán vendégmunkás dolgozik az országban.

Ebben a helyzetben szerintem nyilvánvaló, hogy a magyar kormány előtt alapvetően három út áll.

1. Felülbírálni a bevándorlással kapcsolatos, a Fidesz-tábort alapvetően összetartó álláspontot, véget vetni a hangulatkeltésnek, és Lengyelországhoz hasonlóan külföldről érkező munkaerővel megerősíteni a magyar gazdaságot. Ennek politikai kockázata óriási, az elmúlt három év teljes politikai programját kéne kukázni, ráadásul a legtöbb valódi kérdésben, pláne a rabszolga-törvény ügyében a Fidesz-tábor nagyon megosztott, és jelentős része kormánykritikus állásponton van. Csupán azért tart ki Orbán mellett, mert benne látja a garanciát a fenyegetőnek gondolt bevándorlás megfékezésére. Ha ezt megkérdőjelezik, a tábor menthetetlenül porladni kezd, és mind nagyobb és nagyobb darabjai hasadnak le. Ennek az irányváltásnak a lehetőségét a Fidesz maga zárta el maga elől.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 98 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
zolizolizoltan
2018. december 28. 10:08
Jávor Benedek eredeti írása ezúttal mértéktartóbb önmagához képest. Az eredeti írásában ez áll: "3. Végül persze van egy harmadik út is. A gazdasági modell felülbírálása, magasabb hozzáadott értékű, magasabb jövedelemtermelő képességű munkafolyamatok meghonosítása, a tudásalapú, innovációvezérelt gazdaság és társadalom felé való elmozdulás. " Ez igaz, egy pillanatra tekintsünk el Jávor ostoba politikai ellenérveitől. Ugyanis az Orbán kormány minden igyekezete a mesterséges intelligencia alkalmazására irányul. Ezt szolgálja pl. Palkovics eddigi tevékenysége, szembeállása az Akadémiával az alkalmazott kutatások arányának növelése érdekében az alapkutatásokhoz képest. Sajnos az Akadémia nem akarja megérteni, hogy a közeljövőben csak az innovatív országok érvényesülhetnek. Csak egy példát hozok erre: a Nissan elhatározta, hogy az autógyártás mellé a központi kutatóbázisát is Magyarországra hozza. Az Audi is részlegesen idehozta a kutatását. Igen!!! Ahol van a kutatóbázis, ott van az extraprofitot hozó modern termelés is. Nem látok hasonló gondolatot egyetlen ellenzéki párt részéről sem, csak a kekeckedést látom az alapkutatás mellett. A Fidesz ebben is okosabb lett.
Volo
2018. december 27. 20:58
Bolond vagy te Jávor, akár ki csinált is! Gazdasági de főleg politikai analfabéta!
libantkomcsi
2018. december 27. 20:27
A munkaerőhiány jó a munkásnak, mert a tőke pitizik a munkavállalónak és nem fordítva. Úgyhogy húzz a sunyiba a migráncsaiddal együtt.
Mutimi
2018. december 27. 19:40
Ostoba. Vagy meg akar téveszteni. A most zajló migráció és a Lengyelországban dolgozó ukrán állampolgárok közé egyenlőségjelet tesz. Mindazonáltal tényleg ostoba. Nem érti a hazai belpolitikát sem.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!