„Az egésznek az a lényege, hogy már ne higgyél senkinek - foglalta össze véleményét a sajtó tekintélyét álhírekkel romboló manipulációkról Alan C. Miller, a Los Angeles Times egykori sztárújságírója. Szerinte drámai helyzetbe került az amerikai sajtó, és nagyon hasonló gondok vannak a többi liberális demokráciában is. A Pulitzer-díjas Miller már nem is ír újságot, helyette gyerekeknek készít tananyagot a hírek helyes befogadásáról.
Miller nem valami csodabogár az aggodalmával. A 2016-os amerikai elnökválasztás óta sok tucat civil szervezet, állami intézmény és egyetemi kutatóközpont foglalkozik az álhírek kártékony hatásaival. A jelenség közvetlenül úgy okoz kárt, hogy idegen hatalmak érdemben képesek befolyásolni választásokat az emberek megtévesztésével. Ennél is hosszabb távú, és sokak szerint még rémisztőbb hatása, hogy megrendül a bizalom a sajtóban, úgy általában, kialakul a »mindenki úgyis csak hazudik« érzet.
Márpedig egy normálisan működő demokráciában a sajtónak kulcsfontosságú szerepe lenne a rendszer fenntartásában. Nélküle ugyanis a választóknak fogalmuk sem lehet, hogy mit és miért csinálnak a politikusok és az intézmények, nem alakulhat ki racionális vita, és a demokrácia önmaga paródiájává válik, ahol az indulatok és érzelmek mindig felülkerekednek a belátáson és a tényeken. Az álhírekkel manipulálók leginkább az emberek félelmeire alapoznak, gerjesztik a rettegést, hogy az így kialakuló pánikban a választókat a liberális demokrácia leépítését hirdető erők mellé tereljék.”