Hazugsággal vívják a mostani hidegháborút

2018. október 11. 11:46

Egy normálisan működő demokráciában a sajtónak kulcsfontosságú szerepe lenne a rendszer fenntartásában.

2018. október 11. 11:46
Magyari Péter
444

„Az egésznek az a lényege, hogy már ne higgyél senkinek - foglalta össze véleményét a sajtó tekintélyét álhírekkel romboló manipulációkról  Alan C. Miller, a Los Angeles Times egykori sztárújságírója. Szerinte drámai helyzetbe került az amerikai sajtó, és nagyon hasonló gondok vannak a többi liberális demokráciában is. A Pulitzer-díjas Miller már nem is ír újságot, helyette gyerekeknek készít tananyagot a hírek helyes befogadásáról.

Miller nem valami csodabogár az aggodalmával. A 2016-os amerikai elnökválasztás óta sok tucat civil szervezet, állami intézmény és egyetemi kutatóközpont foglalkozik az álhírek kártékony hatásaival. A jelenség közvetlenül úgy okoz kárt, hogy idegen hatalmak érdemben képesek befolyásolni választásokat az emberek megtévesztésével. Ennél is hosszabb távú, és sokak szerint még rémisztőbb hatása, hogy megrendül a bizalom a sajtóban, úgy általában, kialakul a »mindenki úgyis csak hazudik« érzet. 

Márpedig egy normálisan működő demokráciában a sajtónak kulcsfontosságú szerepe lenne a rendszer fenntartásában. Nélküle ugyanis a választóknak fogalmuk sem lehet, hogy mit és miért csinálnak a politikusok és az intézmények, nem alakulhat ki racionális vita, és a demokrácia önmaga paródiájává válik, ahol az indulatok és érzelmek mindig felülkerekednek a belátáson és a tényeken. Az álhírekkel manipulálók leginkább az emberek félelmeire alapoznak, gerjesztik a rettegést, hogy az így kialakuló pánikban a választókat a liberális demokrácia leépítését hirdető erők mellé tereljék.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 71 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2018. október 12. 18:22
A probléma akkor kezdődött, amikor Amerikában a sajtó elkezdett politikát csinálni. A jelenségről könyvet írt David ​Halberstam Mert övék a hatalom címmel. Ezért ettől fogva a sajtó szerepe lesüllyedt a propaganda szintre. Csak szeretnének kulcsfontosságú szerepet a rendszer fenntartásában.
br-o
2018. október 12. 14:12
A 444 elveit valló szellemi kútmérgezők évtizedekig dolgoztak, hogy így legyen.
atila68
2018. október 11. 20:12
Milyen önkritikus.
nemecsekerno_007
2018. október 11. 18:59
Tudjátok gyerekek, olyan ez mint a klímaváltozás. Sok évnyi közös munka van benne, hogy kialakult...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!