Az álhírek terjesztésével a vesztünkbe rohanunk: ijesztő gyakorlat terjed a közösségi oldalakon
Négyből három hírt anélkül osztanak meg a felhasználók, hogy elolvasnák. Íme, az álhírek terjedésének pszichológiája.
Nekem kerek perec leírták, hogy „ha kormánypárti indulataidat távolságtartóbb attitűd váltja fel, akkor majd újra egymásra találunk”. Aztán az élet ment tovább.
Történt egyszer: egy késő januári napon arra keltem, hogy politikai alapon kirúgtak. Ott volt az e-mail, igen egyértelműen: jobboldali vagyok, ők meg nem, úgyhogy csá.
Na, nem mintha eddig nem lett volna egyértelmű, hogy mit is gondolok a világról. Talán családi örökség, talán neveltetés, talán valami alkati becsípődés, de mindig tudtam, hogy van ám olyan, hogy Isten, haza, család – illetve ma még hozzátehetnénk, hogy férfi, nő és határok.
Ráadásul azt sem gondoltam, hogy erről lassan harminc évvel a rendszerváltás után hallgatni kéne. A szerkesztőknek – tök mindegy, hogy melyik lap, aki rákeres a nyilvános CV-mre, úgyis látja – megmondtam én ezt jó előre, ők pedig azt mondták,
Aztán egyszer mégis csak gond lett. Nem okolták meg, miért lett gond, de baloldali lapként nyilván nagy nyomás nehezedett rájuk ebben a szörnyű, szélsőjobboldali orbáni diktatúrában, hogy ne alkalmazzanak konzervatívokat. Azon ominózus hónap elején egy baloldali egyházi szereplő ki is írta a blogjára, hogy botrány, hogy nekem ott állásom van. Egy másik politikus – akinek nemrég a Petőfi Irodalmi Múzeum biztosított fellépési lehetőséggel – hasonlóan tiltakozást gondolt szervezni a közösségi oldalán. A CEU egyik professzora – ők is tudnak ám üldözni, nem kell őket félteni! – hosszas bejegyzésben kötekedett személyemet illetően. Ennek a vége az lett, hogy repültem.
Amúgy nem éreztem magamat rosszul a lapnál. A lap egyik valaha volt legnépszerűbb cikkét is én írtam. Később már azon kaptam magamat, hogy mások cikkeit szerkesztgetem be a lap felületéről. Ergo, ha nem hivatalosan is, de élesítési joggal, társszerkesztői feladatokat láttam el. Lássuk be, ezt – akkor még 23 évesen – igen szép teljesítménynek éreztem. Aztán jött az e-mail, amiben kerek perec le volt írva, hogy „ha kormánypárti indulataidat távolságtartóbb attitűd váltja fel, akkor majd újra egymásra találunk”.
Tessék? Hol vannak a demokratikus elvek? Meritokrácia? Szakmaiság és szabad sajtó? Ugyan már! Ezek csak jelszavak a baloldali program védelmére. Egyetlen percig – és értsd: egyetlen percig – sem gondolják komolyan, amikor nekik van hatalmuk feletted. Ugyanaz a szerző, aki ezt a levelet írta nekem, egy másik cikkében arról értekezett, hogy a magyar társadalom még nem érett meg „a demokrácia finom módszereire”. A finom módszer, gondolom az, hogy politikai alapon rúgunk ki embereket. Ugyanaz a lap, amelyről szó van, éktelen hisztit vágott ki, amikor Alföldi Róbertnek állítólag nem adták le valami darabját vidéken. Mert ugye mi az már, hogy valakinek politikai alapon korlátozzák a szakmai előmenetelét? Szóval hagyjuk ezt a rizsát a szabad sajtóról. Dzsungeltörvények vannak itt is és ott is.
Nem emlékszem rá, hogy kiraktam volna a bankszámlaszámomat a profilomra. Nem írtam ki, hogy nincs miből ételt vennem és nem kiáltottam diktatúrát és bolsevik tempót. Az történt, hogy kerestem a publikálási lehetőséget máshol. A felnőtt ember ugyanis képes körbenézni azon a bizonyos varázslatos piacon. (Mely ugye csak akkor létezik, amikor annak törvényeivel a „Zorbán" szembemegy, és megbukik, immár harmadszor és kétharmaddal). Képes benyújtani a CV-jét helyekre és munkát találni. Már amennyiben képes értéket előállítani. A trükk az, hogy valami egyébhez is lehet ám érteni, mint a hisztizéshez. Nem nagy cucc, értelmiségi munkának hívják. Igaz, kevésbé életszagú és valóságra nevelő meló, mint fát vágni Nógrádban, de azért reményeim szerint ennek is lesz becsülete. (Noha a favágás kétségkívül méltatandóbb munka és kevesebb időt hagy a válogatott hülyeségeken, pl. a százezredik nemeken való gondolkodásra.)
Nem kell úgy csinálni, mintha a demokrácia és a szakmaiság felkent, pótolhatatlan papjai lennénk. Van egy értékrendünk, keresünk egy ahhoz passzoló lapot és dolgozunk. Amikor pedig bármi okból megszűnik a lapod vagy kirúgnak – mert nem találtuk meg a megfelelő lapot, vagy mert a fenntartó oligarcha megmutatja valódi arcát és hagyja az egész Orbán-buktatósdit a fenébe –, méltósággal érdemes viselni. Nem kell a hiszti. Éppen ezért tisztelet azoknak, akik nem a nyilvánosság előtt ismétlik nap mint nap, hónapok óta a siralmaikat, hanem ahogy a legtöbb munkahelyét vesztett ember, megoldják maguk, maguknak az életüket és aztán teszik tovább a dolgukat.