Mi Trianon?

2018. június 04. 09:00

Például a teljesen egyoldalú emlékezés, melyben csak magyar bűnök vannak.

2018. június 04. 09:00
Demkó Attila
Demkó Attila
Mandiner

Ez Kőröstárkány, Belényes mellett, ma Romániában.

Az emlékművön csak egy dátum van, az a nap, amelyen az 1919 tavaszán a térségben komoly veszteségeket szenvedő román hadsereg megbosszulta halottait a falu magyar lakosságán. Közel 100 ártatlan civilt végeztek ki.

Mi Trianon? Például az, hogy ma, 2018-ban sem lehet kiírni egy emlékműre, mi is történt valójában.

A teljesen egyoldalú emlékezés, melyben csak magyar bűnök vannak. Persze voltak, senki sem tagadja, de annak a belátásnak kevés nyoma van Romániában vagy Szlovákiában, hogy ez nem egy egyoldalú történet.

Érdekes és sajnálatos módon Szerbia az egyetlen, ahol elkezdődött valami valódi elszámolás a saját bűnökkel, egy ország, ami nem szövetségesünk sem a NATO-ban, sem az EU-ban.

Ami száz éve történt, nagyon is élő dolog, a diadalt 2018-2020-ban ünnepelni és ünnepeltetni fogják még mindig közel kétmillió magyarral Romániában és Szlovákiában, bármiféle elszámolás nélkül, mi is történt valójában.

 

Összesen 59 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Vakfolt
2018. június 05. 13:34
Az ember értetlenül áll az előtt, hogy a komcsiknak mi a fasz volt a biznisz abban, hogy darabokra basszák az országot. Azért mégiscsak valamiféle vezetők voltak ezek, és minden vezető azt akarja, hogy minél nagyobb területen és minél több ember felett uralkodhasson. Miért akarta károlyi, hogy szedjék szarrá az országot és neki elég egy kb pest megye terület? Mert pesten koncentrálódtak a zsidók? Lindler bécó érthető, a szerbek ügynöke volt, - kapott is szobrot - ő logikusan cselekedett. A tanácsköztársaság vörös hadserege azért nyomult északkeletre, hogy egyesüljön szovjet komcsi testvéreivel - akik két éve kiszálltak a nagy háborúból, ez nemcsak értelmetlen, de fantasztikum kategóriás mutatvány volt.
Biivisz
2018. június 04. 18:21
Hogy ne csak a szomorkodásról szóljon ez a nap nézzük, volt-e, lehetett-e valami értelme trianonnak a mi számunkra is, nem csak azoknak, akik "jól jártak" vele. Ha hiszünk abban, hogy a megpróbáltatásokat az ember (vagy egy nép) vagy "büntetésből" vagy "megerősítésként", egy reá váró feladatra való felkészítés céljával kapja, akkor lehetett értelme a magyarok, a magyarság számára is. (És - miután már szívtunk eleget a török hódoltság óta - jó eséllyel nem mint büntetés.) Továbbá ha hiszünk abban, hogy létezik a jungi kollektív tudattalan, akkor éppen napjainkban válhat világossá, miért is kellett végigszívnunk az utóbbi fél évezredet. Bármennyire is sikeresnek tekinthető a kádár-rendszer langyos agymosása a magyarsághoz, történelmünkhöz kapcsolódó tudatosságunk elsekélyesítésében, kollektív tudattalanunk - a török hódoltság idejéből - őrzi azokat az emlékeket, amelyek a muszlim tömegek özönlésének látványára védekező reflexeket indít be és óvatosságra int. E reflexek a gyarmatosító, elkényelmesedett, "termékfogyasztóvá" alacsonyított nyugati emberekből már régen kihaltak - ha volt is valaha. Sőt, egészen konkrét emlékünk is van a "beszállingózós" területfoglalásról, mint "haditechnikáról". A janicsárok ugyanis - akinek nem volna ez meg az egri csillagokból - a magyar királyt meglátogató török szultán "fegyvertelen kíséreteként" lepték el Buda várát, majd vezényszóra előkapták a ruhájuk alá rejtett fegyvereiket és - gyakorlatilag ostrom nélkül - elfoglalták Budát. Tegyük akkor még ehhez hozzá, hogy nekünk arról is van történelmi távlatokon átívelő kollektív tapasztalatunk - és itt jön be trianon -, hogy ha az elfogyott (fogyó) népességet idegenek betelepítésével próbáljuk pótolni, annak bizony területvesztés lesz a vége. Innen nézve rögtön érthetővé válik miért Magyarország - szinte a "legkisebb testvér", mint a népmesékben - állt az élére és fogja sikerre vinni (ha lesz hozzá bennünk elegendő bátorság és állhatatosság) a keresztény Európa megmentésének. (És persze kellet hozzá Orbán is, de a nagy feladatokhoz a megfelelő emberek és eszközök mindig a "helyükre kerülnek", ha a szív is a helyén van. Mint a népmesékben.) És hát - bizony - ha ez így van, történelmi idők tanúi vagyunk.
bunko_jobbos
2018. június 04. 14:03
Egy ismerősöm látta szlovákul Szlovákiában a Ludas Matyit, ahol minden szlovákul történt, de mikor a deresre húzták Ludas Matyit, akkor a pandúr magyarul számolta az ütéseket... Na, ez a marketing. Nincs olyan, hogy objektív történelem, amit rajtunk mindig számon kértek a mi libsijeink, hanem csak a népnek van igazsága. Majd ha Belgiumban minden nap a 10 millió kiirtott kongóiról beszélnek, meg Szerbiában a partizánok által legyilkolt magyarokról, akkor majd elolvassuk Ungváry Krisztián fosadékait is. Addig nem.
Lami
2018. június 04. 12:15
Szerbiában is addig.mig nem lesz eu ill nato tag.Anyosom kint született Zomborban.az apja hozta haza az egyik útolsó szerelvényt a vajdaságból.ő aztán mesélt rendesen.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!