Európában nincsenek háborúk, leginkább a sportesemények alatt adhatjuk át magunkat a lélekemelő hazaszeretetnek. Szerencsére ezzel nálunk már nincs gond, de milyen jó lenne, ha mindennapokban is megélhetnénk a magyarságunkat! Megélni a nemzetet. Görcsös érzések nélkül. Csak úgy. Természetesen. Felszabadító érzés lenne, ha ennek idehaza is meglenne a befogadó légköre, kultúrája.
Szép gesztus a kormány részéről, hogy június 4-ét, a trianoni békeszerződés aláírásának évfordulóját a nemzeti összetartozás napjává nyilvánították, de attól tartok, hogy ez a valós változás szempontjából édeskevés. Ettől sajnos a magyarság még nem fogja maga mögött hagyni a kollektív áldozati tudatát. Hatásosabb eszközök kellenek! Ne csak még egy unalmas nemzeti emléknapot adjunk a fiataloknak, hanem izgalmas történelmi filmeket és regényeket, akár még videojátékokat is! Egyszer próbáljunk már meg az ő nyelvükön szólni hozzájuk, könyörgöm.
A jövő Magyarországát a fiatalok építik, leginkább náluk kellene változást elérni, de pusztán nemzeti emléknapokkal nem fog összejönni.
Lépjünk be a világukba és adjunk nekik egészséges, pozitív nemzeti öntudatot.
Tegyük menővé a nemzeti színeket a jövő generációi számára, hogy bármerre is járjanak a világban, legyenek épp keleten vagy nyugaton, országhatáron innen és túl, Erdélyben vagy Felvidéken, ne féljenek megélni a nemzetet. Legyenek bátrak, büszkék: magyarok.
Szakirodalom:
Bar-Tal, D., Chernyak-Hai, L., Schori, N., & Gundar, A. (2009). A sense of self-perceived collective victimhood in intractable conflicts. International Review of the Red Cross, 91(874), 229-258.
László, J., & Fülöp, É. (2011). Nemzeti identitás és kollektív áldozati szerep. Pszichológia, 31(3), 295-315.
Doosje, B., Branscombe, N. R., Spears, R., & Manstead, A. S. (1998). Guilty by association: When one’s group has a negative history. Journal of Personality and Social Psychology, 75(4), 872.