„A baloldali és liberális pártok asztalhoz ültek egy arányos és igazságos választási rendszer megalkotása érdekében, és kompromisszumra jutottak, ami az egyéni önzések és rögeszmék mentén feltöredezett balliberális politikai szféra áldatlan viszonyainak ismeretében nem kis teljesítmény Gulyás Márton mozgalmától. Csakhogy javaslatuk két sebből is vérzik: nem arányos, és nem is igazságos.
Az első számú probléma, hogy a létrehozott tervezet nem biztosít arányos képviseletet. Arányosabb képviseletet képezne ugyan, mint a jelenleg hatályos választási törvény, de az egyik legalapvetőbb bajt továbbra sem orvosolja: a törvényhozásba való bejutáshoz szükséges 4 százalékos küszöb azt jelentené, hogy az ország 8–18 százaléka – attól függően, hogy hány választó szavaz kis pártokra – nem jut képviselethez. Semmilyenhez.
A kétszáz fős Országgyűlésben egy képviselő a választók 0,5 százalékát képviseli, tehát nagyjából huszonötezer állampolgár felhatalmazását tudja maga mögött. Ha viszont egy pártra mondjuk százötvenezer ember szavaz, azt a magukat demokratának tekintő erők nem tartják kellően legitimnek a parlamenti jelenlétre – ez pedig ugyanaz a cinikus, zsákmányszerző magatartás, amellyel a Fidesz alkotmányozott. A baloldali pártok amilyen keservesen rimánkodnak a nekik kijáró jogokért fölfelé, éppen olyan kíméletlenül taposnak lefelé: amíg az ő érdekeikről van szó, az utolsó töltényig demokraták, de amint náluk kisebb és gyengébb politikai erők érvényesüléséről, máris hatalmaskodó autokraták. Nem szeretném, ha ez ügyben bárki is Németországgal érvelne, ahol van bejutási küszöb, mert nyomban helytállókká válnak a Fidesz érvei Franciaországról és Nagy-Britanniáról, ahol még a miénknél is aránytalanabb a választási törvény. Magyarország nem Németország, nem Franciaország, nem is Nagy-Britannia. Magyarországon nincsenek sem erős szakszervezetek, sem erős egyházak, nincs erős civil társadalom, se bármiféle polgári öntudat. Magyarországon egyedül az számít, hogy bent vagy-e a parlamentben. Különben nincs esélyed arra, hogy érvényesítsd az érdekeidet, de még csak arra sincs, hogy a médiában megmutasd magad. Ezért lett volna fontos az arányos parlamenti képviselet elvi alapjainak megteremtése, és ezért lett volna fontos az is, hogy ha már máshol nincs, legalább az Országgyűlésben legyen ellensúlya a mindenkori kormánynak. Csakhogy a »demokraták« nem kérnek a kis riválisokból, nem érdekli őket, hogy a jelenlegi közvélemény-kutatási adatok alapján akár félmillió választó is képviselet nélkül maradhat. Arányos rendszert akarnak, de csak annyira arányosat, amennyire nekik megfelel. Miért is volnának ezek az erők bármivel is demokratikusabbak, mint a Fidesz?