„A demográfiai intézkedések – a csomag egészét tekintve – hol helyezkednek el a hasonló jellegű európai kormányprogramok között?
Minden tekintetben az élen járunk. Nem szeretem ezt a ráfordítások felől megközelíteni, mert sokkal inkább befektetésről van szó, mint kiadásokról. De 2010-hez képest megduplázta a kormány a családok támogatására fordított központi költségvetési forrást, az összeg 960 milliárdról közel 2000 milliárd forintra emelkedett. Ez ugyan csak egy mutató, de kifejezi, milyen komoly a családok iránti elköteleződésünk, és az elmúlt években ez jelentősen növekedett is. A GDP-arányos költségvetési ráfordítás jövőre már 4,8 százalékos lesz, az OECD-átlag jelenleg 2,55 százalék, tehát majdnem kétszer annyit fordítunk arányaiban családtámogatásra, mint a fejlett országok középértéke. Hogy ne milliárdokról beszéljünk, talán beszédesebb adat, hogy jövőre egy gyermekes család átlagosan közel egymillió forinttal több támogatást kap, mint 2010-ben.
Azt az alapelvet se felejtsük el, hogy a felelősséget elvárjuk a szülők részéről is. A gyermekvállalás, -nevelés elsősorban a szülők felelőssége, az állam ezt nem akarja, nem is tudja átvállalni. Ahol gond van, ott természetesen segítünk, a költségeket csökkentjük, a támogató környezetet biztosítjuk, de a nevelés, a gondoskodás elsődleges helyszíne a família. Azt szeretnénk, hogy a szülők munkából tudják eltartani a családjukat, a munkából származó jövedelmet az alacsony adónak köszönhetően minél nagyobb mértékben fordíthassák a gyermekeikre. A CSOK-nak, az otthonteremtési programnak köszönhetően egyre jobb körülményeket teremthetünk a családoknak. A bölcsődei rendszert folyamatosan bővítjük, a munkahelyvédelmi akcióval is segítjük a kisgyermekes édesanyákat. A Nők 40 program visszaadja a családoknak a nagymamát. A jövő évtől a fiatalok gyermekvállalását kiemelten támogatjuk azzal, hogy a hallgatói gyedet a duplájára emeljük, az édesanyák diákhitelét pedig felfüggesztjük, a tartozást részben vagy teljesen elengedjük, ha gyermekeket vállalnak. Azoknál a családoknál, ahol harmadik vagy további baba születik, a jelzáloghitelből gyermekenként 1-1 milllió forintot engedünk el. Ha a sok-sok elemet összetesszük, akkor látható, milyen gazdag is a családtámogatási rendszer. Aki élt külföldön, vagy élnek ott rokonai, ismerősei, tudja, hogy nagyon kevés országban kapnak a családok az államtól ennyiféle módon segítséget.