Felbomlik egy világrend – Mandiner2016 V.

2017. január 02. 11:17

A liberális demokráciák uralta kor 2016-ban lezárult. De a nyugati liberalizmus végvonaglása egyáltalán nem vicces dolog vagy jó hír.

2017. január 02. 11:17
Agent Ungur
Mandiner

A Mandiner szerzői, mint 2010 óta minden évben, idén is évet értékelnek.

Agent Ungur írása.

*

 

2016: Orbán, Walking Dead és a liberalizmus kiszenvedése

A Walking Dead előző évadának befejezésénél már csak az új évad nyitánya volt nagyobb csalódás 2016-ban. A Walking Dead elvesztette varázsát. De közben 2016-ban véget ért az az időszak, amikor két ember fejének szó szerinti péppé verése a tévében különösebb érzelmet kelt. Méghozzá azért, mert a Walking Dead elindult a valósággá válás útján. Nem, nem csak a migránsokról, menekültekről stb. beszélek, ez egy apróság a nagy képben; hanem arról, hogy felbomlott egy világrend.

Igen. A liberális demokráciák uralta kor 2016-ban lezárult. De a nyugati liberalizmus végvonaglása egyáltalán nem vicces dolog vagy jó hír. Mert csak tünet. A Nyugat alapvető és visszafordíthatatlan gyengülésének és az általa teremtett viszonylagos stabilitás szétesésének tünete.

A nyugati liberalizmus ugyanolyan doktriner ostobaság volt, mint a kommunizmus. Saját nyelvezettel, hitvilággal, aminek semmi köze a valósághoz, az ember valódi természetéhez.

Hogy az ember akarja a történelmet, akarja a hitet, akarja a vért és verejtéket.

Az a Mátrix, ami ezt nem adja meg, megsemmisül.

*

Oké, akkor most örülhetünk? Nem, mert a világot nem lehet újratölteni. Ha Washingtonban, Párizsban vagy Berlinben nem komplett idióták fognak ülni a jövőben, az már nem segít. A kár megtörtént. Európában nem az egymillió új migráns a fő probléma, hanem az a tízmilliós nagyságrendű régi bevándorló, akiknek többsége már bizonyította, hogy alkalmatlan értékeink, életmódunk átvételére. Megfigyelhetetlen, kezelhetetlen tömeg, és ahogy Európa vezető hatalmai befelé fordulnak a kihívás miatt, úgy gyengülünk kifelé.

Pedig már most is vereségek sorával nézünk szembe. Oroszország felmosta a padlót az nyugati világgal Szíriában és közel áll a győzelemhez Ukrajnában. Irán ugyancsak jól halad Irakban. A Nyugat a teljes kudarc szélén tántorog Afganisztánban, a saját maga csinálta mocsárban áll Líbiában, Ázsia és Afrika robbanni készül a talpunk alatt Bangladestől Egyiptomon át Etiópiáig és Nigériáig. És ezek nem 6-20-30 milliós nemzetek, mint amelyekben most vallunk kudarcot. Összesen 1,3 milliárd ember él olyan országokban, amelyek fejlődése demográfiai, klimatikus, kulturális és számos egyéb tényező miatt fenntarthatatlan. Azaz meg fognak bukni, polgárháborúkba, anarchiába süllyedni, dominóként ledöntve azon szomszédaikat is, amelyek egyébként életképesek lennének. Ha azok hagyják.

Emberi jogok? Menekültek jogai? Egy ilyen kihívásra nincs liberális válasz. Aki megpróbálja, meghal, mint a naiv jófiúk a Walking Dead-ben.

*

A nyugati országok meghatározó hatalmi pozíciójának vége egyébként is eljött volna, mert a globális történelmi folyamatok is ebbe az irányba mentek. A világ legnagyobb és egyik legtehetségesebb nemzete, a kínai vajon meddig maradt volna viszonylag szerény és békés mellékszereplő, ha a Clinton- (mindkettő), Blair-, Cameron-, Merkel-, Hollande- és Bush-félék nem ássák mélyebbre a gördröt? Az oroszok meddig viselték volna nyugodtan a miénkhez hasonló hanyatlásukat? Ha a Victoria Nulandok nem játszanak több mint 40 millió ukrajnai életével rulettet tovább. Ez a konfliktus egyébként csak gyengíti a Nyugatot és persze Oroszországot is a jövő nagy kataklizmái előtt. Mint ahogy Bizánc és Perzsia szétverte egymást utat nyitva a hódító iszlámnak. 

Szóval lehetett volna jobb a végkifejlet. Hogy a Walking Dead zóna ne legyen ilyen közel, ne legyen ekkora. Ami jön, az kőkemény lesz. A kegyetlenség ideje, a vérebek százada. Egy világ, ahol az erő dönt. Vagy az, hogy elég erős-e a fal a normalitás szigetei körül.

Örülök, tényleg, hogy most még lehet az jelentős probléma, házasodjanak-e a melegek, vagy mehet-e a férfi/női mellékhelységbe, aki biológiai nemétől függetlenül férfinak vagy nőnek érzi magát? Hogy azon háborodhat fel a zabálós jólétben élő világ liberális fele, ha valaki esetleg nem az előírt történelemleckét mondja fel, és nem jár rituális táncot a szent tehenek körül. Vagy hogy rossz a Walking Dead és elbaltázták a remekül induló Westworldöt. És még sorolhatnám a „jó idők” problémáit.

Kevésbé lesz vicces a falon állni, fegyverrel a kézben, remélhetőleg nem itt, hanem Bulgáriában. Meg a görög strandokon, ahol korábban napoztunk, meg hadihajókon a Földközi-tengeren. Szomorúan nézni mondjuk az egyiptomi nyaralás képeit, mert ugyanúgy nincs már Egyiptom, mint ahogy nincs Szíria és Líbia sem. Esetleg olyan dolgokat tenni, amire gondolni is rémületes és gyomorforgató.

*

2016. Az új világrend kezdete.

Hogy jön ebbe Orbán? Természetesen nyilvánvaló, de azért leírom: úgy, hogy az nyugati vezetők közül az első volt, aki ki merte mondani a valóságot. Bekerült a történelembe, egy nem túl nagy és nem túl befolyásos ország miniszterelnökeként. 1989-ben eltemette a kommunizmust és hazaküldte az oroszokat, mert lehetett. 2010-től kezdődően pedig elkezdte lebontani az életveszélyessé vált liberális dogmákat, mert lehetett.
 
Akkor nem hittem, hogy lehet. Biztos voltam benne, hogy levadásszák. Nem lett igazam. A nagy nyugati hatalmak liberális vezetői saját gyengeségük, tehetetlenségük, mélyen beívódott dogmáik miatt még egy sebezhető tízmilliós országot sem tudtak megrendszabályozni. Nem hogy a saját demográfiai és politikai zsákutcájába kerülő iszlám világot vagy Afrikát kezelni, ami akkor is szinte lehetetlen lett volna, ha évtizedekig Kissinger-klónok vezetik a nyugati nagyhatalmakat.

Ezek a vezetők megbuktak vagy meg fognak változni/bukni, Orbán meg prófétává lett globális szinten.

Az új nyugati elit már aligha lesz ilyen gyenge, és ez egyszerre reménykeltő, de kijózanító is. Az új, illiberális Nyugaton nem lehet majd Budapestről úgy szembe menni Washingtonnal és a többi nagyobb játékossal, mint eddig lehetett.

Szóval ez 2016. A régi idők utolsó, vagy az új idők első éve.

Ne legyen igazam.  

Összesen 135 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kurbitalis
2019. december 24. 17:37
2016-ban írta. Azóta eltelt három év. A kérdés ugyanaz. Tegnap, az Andrássy úton, fényes nappal, egy Németországban menekült státuszt kapott szír, tehát szerte az EU-ban oda megy, ahova akar, megtámadott egy magyar nőt és kikergette a saját autójából. ELKEZDŐDÖTT. Valakik meghívták őket...
jklm
2017. január 03. 09:14
az utolsó mondatot nem értem "Ne legyen igazam." Látszólag igaza van, azt gondoltam, hogy ezért is írja le. Az utolsó mondat kivételével helyén való írás, gratula!
A Hannibal Lektűr-attitűd
2017. január 03. 08:52
"az a tízmilliós nagyságrendű régi bevándorló, akiknek többsége már bizonyította, hogy alkalmatlan értékeink, életmódunk átvételére. " nettó hazugság "A liberális demokráciák uralta kor 2016-ban lezárult." ez csak nettó baromság. "A nyugati liberalizmus ugyanolyan doktriner ostobaság volt, mint a kommunizmus." ez pedig nettó aljasság a walking dead-es párhuzam erőltetése pedig nettó ostobaság és ez csak az első bekezdés ki ez a nevét - joggal - nem vállaló seggfej?
pollip
2017. január 03. 08:46
Ez is egy apróság lehet a bomláshoz: Diplomáciai botrány: kínos ügyek derültek ki Junckerről Zsuppán András / 2017.01.02., hétfő 18:45 / Kiszivárgott német diplomáciai források szerint luxembourgi kormányfőként évtizedekig akadályozta az adóelkerülés elleni harcot Európában. Jean-Claude Juncker bizottsági elnök személyében megtestesíti, mi a baj az Európai Unió vezetésével. Két évvel ezelőtt a Luxleaks-botrányban már kiderült, hogy Luxemburg kormányfőjeként 1995-től 2013-ig több száz titkos megállapodást kötött nemzetközi cégekkel, hogyan „optimalizálhatják” az adózásukat a miniállamba áttelepülve. Most a kirakós újabb darabjára derült fény, miután a német Norddeutscher Rundfunk tévécsatorna a brit The Guardiannal együttműködésben nyilvánosságra hozta, hogyan akadályozta ugyanebben az időszakban Luxembourg, nyilván Juncker utasítására, annak a bizottságnak a munkáját, aminek az adóelkerülést kellett volna felszámolnia az Európai Unióban a tagállamok adózási politikájának összehangolásával. A testületet 1998-ban hozták létre, de mint kiderült, évtizedeken át nem tudott semmilyen eredményt elérni, mert néhány kisebb tagállam folyamatosan akadályozta a munkát. Elsősorban Luxemburg. Ahhoz, hogy bármilyen lépést tegyenek, az összes tagállam egyhangú jóváhagyása kellett volna, de ez valahogy soha nem jött össze. Adóelkerülésből csillagos ötös Adóelkerülésből csillagos ötös Fotó: Getty/Europress „Igazán látványos, hogy egyes tagállamok kifelé hogyan mutatják magukat a nemzetközi adóreform támogatóinak, és közben végignézni, hogyan viselkednek ténylegesen az EU-s tárgyalásokon, kihasználva, hogy azok bizalmasak”, írta az egyik dühös német diplomata. A nagy tagállamokat érthetően bosszantotta, hogy a cégeik ki tudják játszani az adózási kötelezettségeket egy apró adóparadicsom segítségével – amit ráadásul nem valahol a Karib-tengeren, hanem Nyugat-Európa közepén, Brüsszeltől egy macskaugrásnyira működtetnek. Ráadásul Luxemburg mindig a leggazdagabb uniós tagállam volt, rekordmagasságú egy főre jutó GDP-vel, miközben az adókedvezmények agresszív alkalmazásának politikájával tulajdonképpen a szomszédjaiból szivattyúzta ki a pénzt, uniós tagállami jogköreit pedig arra használta, hogy ne lehessen közös fellépéssel becsukni a kiskapukat. A rendszert évtizedeken keresztül üzemeltető politikusnál pedig ki is lehetne alkalmasabb, hogy az unió vezetője legyen?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!