Hidegháború újratöltve?

2016. július 09. 09:04

Ennyi kihívás egyszerre a hidegháború vége óta nem érte a NATO-t, ezért hosszú időre meghatározhatja Európa jövőjét, hogy milyen válaszokat ad minderre Varsóban az észak-atlanti szövetség.

2016. július 09. 09:04
Stier Gábor
Stier Gábor
Magyar Nemzet

„Ennyi kihívás egyszerre a hidegháború vége óta nem érte a NATO-t, ezért hosszú időre meghatározhatja Európa jövőjét, hogy milyen válaszokat ad minderre Varsóban az észak-atlanti szövetség. Felfogja-e például, hogy orosz támadás nem fenyegeti Európát, avagy a történelmileg terhelt baltiak és a lengyelek félelmének engedve újjáéleszti a hidegháborús hisztériát? Erre geostratégiai érdekeitől vezetve kétségkívül vevő az Egyesült Államok, ám ez a hangulat nem szolgálja Európa javát. A harcias jelszavak és a folyamatos katonai mozgás ellenére ugyanis az orosz medve hergelése inkább a bizonytalanságot állandósítja, s eltereli a figyelmet az eurázsiai térség számára közös veszélyről, a terrorizmusról. Miközben ugyanis a NATO a keleti szárnyain már nemcsak rakétapajzsot épít, de a gyors reagálású erők megalakítása után négy zászlóaljat rotációs rendszerben állandó jelleggel is állomásoztat, addig délen még mindig alig tesz valamit az embercsempész-hálózatok ellen, s a terrorizmus bölcsőjének számító Iszlám Állammal szemben egyébként éppen Oroszország és az Egyesült Államok vezetésével folyó harcot is csupán AWACS gépeivel segíti. Meglepő például, hogy miközben a fél NATO górcsővel figyeli Moszkva minden lépését, addig még egy ország sem kérte az ominózus 5. cikkely kiterjesztését az őt ért terrorcselekményekre. S az sem mindegy, hogy milyen biztonságpolitikai tanulságokat von le a szövetség a brexitből. Ez a sokk a közös európai haderő megteremtése felé löki a feleket, avagy a gondolkodás csak addig terjed, hogy ki legyen a britek távozásával Amerika meghosszabbított karja az Európai Unióban.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 120 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2016. július 09. 19:49
Mégis milyen "kihívás" éri a NATO-t? Eleve ott kezdődik, hogy a NATO a VSZ megszűnésével értelmét vesztette. A szovjet megszállók kivonultak az általuk megszállt országokból, míg az amerikaiak nem, ők maradtak. Ez világosan mutatja, hogy Európa békéjére mi jelenti a legnagyobb veszélyt. Maga a NATO. Az agresszióival, Oroszország elleni nyomulásával.
bbéci
2016. július 09. 14:31
Ennyire átlátszó és ráadásul könnyen és tételesen cáfolható orosz propagandát rég olvastam hivatalos magyar lapban. (Nem beszélek a ruszkik által alapított és/vagy pénzelt "híroldalakról"). Először is, ahogy nap mint nap látjuk, halljuk a hírekben, épp egy hazánkkal szomszédos országban folyik aktív orosz fegyveres beavatkozás immáron harmadik éve. Előtte is volt több, amire már fentebb többen is utaltak, akkor is, ha mára sokan hajlamosak azokat már elfelejteni. És itt csak a Szovjetúnió felbomlása után, az "új" Oroszország által elkövetettekről beszélek. De még az is gyenge hazugság, hogy csak az oroszok tennének valamit az Iszlám Államnak nevezett pszichopata gyülekezet ellen. Azon túl, hogy kétség kívül bombáznak ők is boldog-boldogtalant - de legfőképp a már cska általuk hatalomban tartott Asszad ellen felkelőket. Mellesleg előfordul az áldozatok között néha ISIS harcos is ;) Az egyetlen konkrét, az Iszlám Állam elleni harci sikert Palmyra romváros felszabadíása jelentette orosz részről. Ehhez képest már jószerével naponta hallunk híreket, hogy az amerikaiak és (többnyire meg nem nevezett) szövetségeseik újabb és újabb ISI vezetőt vadásztak le, az amerikaiak által aktívan támogatott kurdok, de mára már időnként az iraki hadsereg is, pedig szépen nyomulnak előre és szisztematikusan tisztítják meg az ISIS által Irakban megszállt területeket. Akkor ki az, aki nem veszi ki a részét komolyan az "iszlám" fenyegetés elhárításából? Isten látja lelkem, nem örülök, ha iszlám vonatkozású merényletekről hallok Oroszországból. De úgy látszik, még ez is kevés Putyinnak ahhoz, hogy először is a saját portáján tegyen rendet (mert az utóbbi idők törökországi merényletei mögött is több esetben bizonyítottan Oroszországhoz tartozó területekről származó terroristák álltak), azután pedig ne Asszad hatalmának biztosításárakoncentráljon, hanem arra, hogy azt az őrült bagázst, akik Iszlám Államnak nevezik magukat és az egész világon igyekeznek félelmet és bizonytalanságot kelteni, minél előbb kifüstöljék. Csakhogy, lássuk be, ez nem érdeke Putyinnak! Neki épp az a jó, ha minél rosszabb. Ha belföldön van egy pár merénylet, az jól jön a hatalom keményebb fellépéseinek igazolására - legyen szó éppen akár ellenzékiek megfélemlítéséről, vagy likvidálásáról, vagy akár a homoszexuálisok megrendszabályozásáról. Európában, vagy Amerikában meg pláne jó, ha ezek az örültek félelmet és zavart keltenek. Az ezek által közvetlenül okozott feszültségek és gazdasági nehézségek mellett ez is segíti Putyin diverzánsainak, a szélsőjobboldali partok, szervezetek megerősödését. akik tovább rombolhatják mind saját országuk, mind az Európai Unió, úgyis mint az egyetlen Oroszországhoz mérhető Európai hatalom helyzetét.
Mich
2016. július 09. 12:20
Mi van, simicsicska, a Gazdi szabadságon van, lehet igazat is írni...?
Harangláb
2016. július 09. 10:06
Amerika ma a világ rendőrének szerepében tetszeleg, de valójában átállt maffiózó, csak megtévesztő az egyenruhája...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!