Im memoriam állami bormarketing

2016. július 15. 21:23

Jelenleg Magyarországon nem létezik jogszabályon alapuló tisztán bormarketingfeladatot ellátó szervezet, amely képes lenne egységes szakmai keretet, s benne egységes arculatot, értékesítés-támogatást adni a borászainknak.

2016. július 15. 21:23
Kiss Eliza
Facebook

„Nem tudom, hogy emlékszik-e még valaki, amikor a borok forgalombahozatali járulékát forgatta vissza az állam bormarketing tevékenységre? Elég nagy vitát váltott ki annak idején, viszont utólag értékelve elmondhatjuk, hogy akkoriban még volt bormarketing. Legalábbis szervezett formában.

Mára Magyarországon a 2010-es állapotokhoz képest gyakorlatilag teljesen leépült a bormarketing tevékenység. Akinek ez jogszabályi feladata, nem csinálja, akinek nem feladata az csinálja, akinek pedig feladata kellene legyen, hát igen…de mindjárt elmondom, mire gondolok.

Másfél évvel ezelőtt azt írtam valahol, hogy a „jelenlegi, bormarketinggel foglalkozó (állami) szervezetrendszer rendkívül széttagolt”, sajnos mára már ez nem létező probléma, mert a semmi mégcsak nem is tagolható.

A korábbai többes osztású marketing szakmai irányítás, amelyet kisebb ám nem elhanyagolható részben a Vidékfejlesztési Minisztérium, nagyobb részben – ideértve a költségvetési forrás helyét is – a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, a Magyar Turizmus Zrt. (Agrármarketing Centrum) révén, továbbá a Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) látott el, mára teljesen felbomlott. A Magyar Turizmus Rt. megszűnésével az Agrármarketing Centrum ugyan végre visszakerült az agrártárcához, ám a bort, mint marketing feladatot kihasították »testéből«. Tehát a gabona, a tej, a hús és egyéb élelmiszeripari termék benne van a portfólióban, a bormarketinggel - kifejezett kérésre - nem foglalkozhat az agrártárca. 

A borok kapcsán persze bújtatva a Hungarikum Bizottság által telepített pályázati források jelentős teret engednek a Tokaji Aszú marketingjének, hiszen az hungarikum. A tárca által indított Nemzeti Borkiválóság Program jól működik, a kérdés az, hogy az elmúlt években kialakított presztízse ilyen körülmények között meddig tervezhető. Fontos ismeretterjesztő és komoly marketing értékkel bíró kiadványok születtek meg a Borkiválóságok Könyvei révén. A Wines of Hungary külföldi kiállítások brandje lett, végre működik valami. Ami persze fejleszthető, tovább gondolható, de legalább működik. A tárca az Agrármarketing Centrum szakmai irányítójaként alkalmas lenne marketingaktivitások generálására, azonban a költségvetési források Nemzeti Fejlesztési Minisztériumhoz történt telepítésének ténye nehezíti a közös tevékenységet és a források célszerű felhasználását. A Magyar Turizmus Zrt. jogutód szervezete alapvetően az eddig elenyésző számú közösségi marketinggel kapcsolatos tevékenységek közül egyelőre semmit nem lépett a borágazattal összefüggésben. A négy nagy nemzetközi borszakmai kiállítás, a PROWEIN (Düsseldorf, China, Asia) valamint a London WINE FAIR vásárokon történő megjelenés is veszélyben van, hiszen néhány nap múlva a regisztrációs határidő is lejár. Semmit nem tettek. Tevékenységükre jellemző a szakma egésze által elfogadott közös marketingcélok és ezek megvalósítására irányuló stratégia teljes hiánya. Ez alól nem ad felmentést az sem, hogy egy átalakulóban lévő szervezetről van szó. Nyilván volt ötletük, ha már egyszer kifejezetten óhajtották a bormarketing feladatok elvételét az agrártárcától. Ezeken a külföldi kiállításokon történő megjelenésen hiányzik a hazai borászat szereplőinek eltérő piaci helyzetéből és érdekeiből fakadó, közös program megalapozását elősegítő érdekazonosság. A Turizmus Rt. jogelőd működése alatt sem volt a közösségi bormarketing ágazati megítélése kedvező, most viszont még megítélni sem lehet a semmit. 

Vannak még néhányan a pályán. A Külgazdasági- és Külügyminisztérium borkiválasztása szigetszerűen működik, párhuzamos rendszereket pedig nem érdemes fenntartani. Nincs érdemi kapcsolata az élelmiszeriparral, a termelőkkel, a kiválasztás adhoc módon történik, hatékonysága nem mérhető. 

A fentiekből látható, hogy ma Magyarországon működő és a magyar borok népszerűsítését hatékonyan előrevivő intézményrendszer nem létezik. 

Nincs egységes koncepció arra nézve, milyen irányba kellene építeni és népszerűsíteni a »MAGYAR« brandet. A kapcsolódási pontokat, azok irányát, és a szereplőket csak nagy nehezen lehet megtalálni. A borok kapcsán is hiányzik az összehangolt állami marketingkoncepció azok értékesítésére, s nem csupán az állami szektor, de az egyes borvidékek, termelők és kereskedők is másmás stratégiát követnek. A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa nem állt még elő stratégiával, bár a stratégiák mit sem érnek, ha az állami szervezetrendszeren belül nem működik a bormarketing. 

Jelenleg Magyarországon nem létezik jogszabályon alapuló tisztán bormarketingfeladatot ellátó szervezet, amely képes lenne egységes szakmai keretet, s benne egységes arculatot, értékesítés-támogatást adni a borászainknak.

Összességében elmondható, hogy ma a turizmus szintjén lehet csak bormarketinget megvalósítani, hogy miként, azt még az illetékesek nem tudják vagy nem osztották meg velünk.

Persze lehet egymásra mutogatni. De nem az számít, mi volt a múltban. Előre kell menni és aki kicsit is ismer tudja, hogy addig megyek előre, amíg nem kapok egy lövést vagy nem intéződik el.

Addig is im memoriam bormarketing...

És végezetül egy kis magyarázat a képhez. Ez a szlovák Tokaji bor az EU elnökség hivatalos bora…”

 

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
nicknamenick
2016. augusztus 19. 12:10
egyrészt iN memoriam másrészt annak is mi értelme van ebben a szövegkörnyezetben? a tartalomra meg inkább hadd ne is reagáljak... :-S úgy látszik, ebben sem mindenki "am blokk komponens" :-P :-DDD
kisseliza
2016. augusztus 19. 12:10
Köszönöm az értékes gondolatokat! Már ezért megérte kiírni magamból, mert lám vannak még, akik szintén elkötelezettek és megoldásra törekszenek. Szerintem a sikeres közösségi bormarketingnek az alábbi feltételeknek kell megfelelni (fontossági sorrendben): 1. a termék pontos meghatározása; 2. egy, csak a közösségi bormarketinggel foglalkozó szervezet vagy szervezeti egység állandó létszámmal és stabil háttérrel. A közösségi bormarketing stratégia kidolgozása csak ezek (1-2), véglegesítését követően indulhat meg. A legfontosabb eldöntendő kérdés az, hogy milyen arányban kívánja a magyar közösségi bormarketing a borfogyasztást, a magyar bort általánosságban, illetve az egyes borneveket/fajtákat promotálni. Ennek megfelelően a feladatok szintjén el kell különíteni az általános bormarketinget, a „Magyar bor” központi közösségi (külföldre irányuló) marketingjét, és a borvidéki (vagy annál alacsonyabb szintű) bormarketinget. 3. minden szereplő által elfogadott ágazati stratégia megléte; 4. fenntartható és kiszámítható finanszírozás legalább négy szinten: a) állami forrás (külföldi megjelenés – egységesen a „Magyar bor”; b) szakmaközi szervezeti hozzájárulás (belföldi és külföldi promóció); c) borvidékek hozzájárulása (kizárólag belföldi aktivitások); d) borászok egyéni marketingje 5. legitimitás megteremtése és fenntartása.
kisseliza
2016. augusztus 19. 12:10
Véleményem szerint a bormarketing feladata, hogy javítson a magyar bor megítélésén. A termelőknek pedig tenni kell azért, hogy a magyar borok minősége kiváló legyen és áruk arányos az értékükkel. Az imázsformálás legfontosabb „eszköze” egy-egy jól kiválasztott régió vagy borvidék (pl. Balaton, Tokaj, Villány stb.) marketingszempontból vett felépítése lehet, melynek világpiaci pozícionálása nagymértékben hat a többi magyar bor megítélésére, sikerére.
konzervatív átlagpolgár
2016. július 18. 11:21
Válaszaim: "Szerintem a sikeres közösségi bormarketingnek az alábbi feltételeknek kell megfelelni (fontossági sorrendben): 1. a termék pontos meghatározása; 2. egy, csak a közösségi bormarketinggel foglalkozó szervezet vagy szervezeti egység állandó létszámmal és stabil háttérrel." A termék pontos meghatározásában kik a legkompetensebbek? Az én válaszom a borászok, kicsi hatósági definíciós segítséggel. 2. Hát nem ugyanezt mondtam én is? :-) A közösségi bormarketing stratégia kidolgozása csak ezek (1-2), véglegesítését követően indulhat meg. "A legfontosabb eldöntendő kérdés az, hogy milyen arányban kívánja a magyar közösségi bormarketing a borfogyasztást, a magyar bort általánosságban, illetve az egyes borneveket/fajtákat promotálni." Az egyes nevezzük zászlós bornevek és borfajták felépítése után - amikor már van alapja a dolognak - a kisebb potenciállal rendelkező bornevek/fajták is kiteljesedhetnének, viszont a néhol meglévő eklektikus szortimentektől nagyon óvnék mindenkit. Egy borfajtát is épp elég munka átnyomni a nemzetközi köztudatba, nem még 50-et. "Ennek megfelelően a feladatok szintjén el kell különíteni az általános bormarketinget, a „Magyar bor” központi közösségi (külföldre irányuló) marketingjét, és a borvidéki (vagy annál alacsonyabb szintű) bormarketinget." El kell különíteni szerintem is, de elsődleges prioritást a borvidéki, azon belül a fajtamarketing kellene hogy élvezzen. 3. "minden szereplő által elfogadott ágazati stratégia megléte;" Ez nehéz ügy, itt lehet hogy egyszer-kétszer az asztalra kell csapni. A korábbi hozzászólásomban említett, egy darab állami általános keretrendszert keményen betartatni, hogy megszűnjön a "mindig van lejjebb" spiráleffektus. 4. "fenntartható és kiszámítható finanszírozás legalább négy szinten: a) állami forrás (külföldi megjelenés – egységesen a „Magyar bor”; b) szakmaközi szervezeti hozzájárulás (belföldi és külföldi promóció); c) borvidékek hozzájárulása (kizárólag belföldi aktivitások); d) borászok egyéni marketingje2 1000%-ban egyetértek. 5. "legitimitás megteremtése és fenntartása." 1000%-ban egyetértek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!