Hillary nyert, de Bernie mozgalmáé a jövő

2016. június 08. 15:14

Bernie mindenkit meglepett sikerével, és bár már hónapokkal ezelőtt látni lehetett, hogy hajszállal ugyan, de alulmarad riválisával szemben, ez nem akadályozta meg abban, hogy milliókat megihlessen, és vonzzon be a progresszív politika területére.

2016. június 08. 15:14
Pap Szilárd István
Kettős Mérce

A magát demokratikus szocialistaként meghatározó, és a skandináv jóléti kapitalizmust zászlajára tűző politikus nemcsak a választók, de a politikai elit programjában is képes volt komoly változásokat elérni. A kampány során riválisa, Hillary Clinton is rengeteg ponton kényszerült engedni, legyen szó a 15 dolláros minimum órabérről, a szabadkereskedelmi egyezményekről vagy épp a környezetvédelemről.

Hillary egy tipikus centrista politikus, aki sok kérdésben hajtott már végre látványos pálfordulásokat, és inkább követi a közhangulatot, mintsem irányítja azt. Így az előválasztási kampányban tapasztalható balra tolódásában nem érdemes vakon bízni, erős alulról érkező nyomás kell ahhoz, hogy továbbra is elkötelezett maradjon a gazdasági és társadalmi igazságosság bizonyos ügyei mellett.

A Bernie által felépített mozgalomnak épp ebben lesz a legfontosabb szerepe.

Clinton-tábor győzelmi kiáltásai ellenére Sanders ígérete szerint a július 25-i demokrata jelölőkonvencióig viszi a küzdelmet, és rövidtávon ez óriási jelentőséggel bír. Így biztosítható ugyanis, hogy a több mint 10 millió szavazó és 1500 küldött a Demokrata Párt hivatalos párprogramjába is beszuszakolja a jelöltjük által javasolt politikai megoldásokat. A Sanders-tábornak sikerült öt befolyásos személyiséget beválasztatnia abba a tizenöt tagú bizottságba, amely a kongresszus elé terjeszti a párt programját, ráadásul a Clinton-küldöttek között is rendelkezik ideológiai szövetségesekkel. Így nagy eséllyel sikerül olyan társadalmi igazságosságot elősegítő intézkedéseket elfogadtatniuk, mint a 15 dolláros minimum órabér, az állami egészségbiztosítás, az ingyenes állami felsőoktatás, vagy épp a nagy bankok feldarabolása.

Középtávon pedig a Bernie által megmozgatott polgárok és aktivisták előtt két fontos feladat áll: helyi szinten kampányolva balosabb képviselők és szenátorok pozícióba hozásával vihetik tovább a politikai forradalmat, emellett pedig a baloldal számára fontos ügyek tematizálásával is hasonló hatást érhetnek el. Már most több olyan csoport körvonalazódik, amelynek komoly szerepe lehet az elkövetkező évek amerikai politikájában. Ilyen például az Occupy Democrats, amelynek célja, hogy a Demokrata Párton belül egyre több teret hódítson a Sanders által fémjelezett, a főáramlatú liberális állásponttól balra elhelyezkedő politika. A Brand New Congress (Vadiúj Kongresszus) névre hallgató tömörülés célja, hogy a mostani lelkesedést átmentse egészen a 2018-as időközi választásokig, ahol általában eldől, hogy egy adott elnöknek megmarad-e a többsége a törvényhozásban, vagy sem. A lista rengeteg hasonló szervezettel folytatható.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
vanádium
2016. június 09. 06:26
Azért az a világ nyolcadik csodája lenne , ha egy zsidó politikus a kisemberekért és nem a nemzeti nagytőkéért küzdene.
vanádium
2016. június 09. 06:25
Azért az a világ nyolcadik csodája lenne , ha egy zsidó politikus a kisemberekért és nem a nemzeti nagytőkéért küzdene.
1120
2016. június 08. 22:36
A bunkó Trump, meg a képmutató Clintonné mellett üde színfolt volt ez az ember. Pedig nagyon mást gondol a világról, mint pl. én, mégis volt benne valami nagyon szimpatikus, valami nagyon őszinte, valami nagyon emberi...
Kanóc
2016. június 08. 15:45
micsoda hablaty...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!