Mindenki kilépett a szerepéből

2016. június 08. 08:54

Hányan vagyunk, akik egyszerűen hányingert kapunk lényegében egy TV-híradótól, egy hírportáltól, egy politikusi nyilatkozattól, egy politológus fenyegető közelségétől: egyszerűen rosszul vagyunk tőlük.

2016. június 08. 08:54
Balázs Gábor
Rednews

„Ami március eleje óta történik Franciaországban az nem más, mint a társadalom autonóm lázadó erőinek egyre nagyobb erejű színrelépése. Önmagában nem az egyre kombattívabb szakszervezetek, de nem is a Nuit debout imádnivaló bizottságai és gyűlései az igazán lényegesek (vagy másképp: mindegyik jelentős, de nem egyedi), hanem a mindenfajta formális szerveződés nélküli tömegek akciói és mindezek »földalatti« (mindenesetre a médiában láthatatlan) aggregációja: a gimnazisták, a harcos szakszervezetiek, a munkások, a munkanélküliek, az egyetemisták, a bárkik találkozói, »kik összejönnek és szövögetik a terveket...ami nélkül élni nem lehet«, amely egyszer csak egy foglalásban, egy tüntetésben vagy más akcióban tör a felszínre bárhol.

A közös nevező?

Ma már mindenki (most Magyarországról szó se essék) tisztában van vele, hogy a munka törvénykönyvének a tervezett módosítása: legfeljebb az utolsó csepp volt a pohárban. Ami ma a francia utcákon történik annak nem sok köze van egy törvényhez, bármily fontos is legyen az.

Egyszerűen most lett elég. Az emberek (franciák és ilyen állampolgársággal nem rendelkező gyanús egyének) egy része egyszerűen nem tudja elviselni, hogy ezek kormányozzanak minket. Ja, és hogy így. Sőt vannak olyan radikálisok is, akik egyáltalán nem akarják, hogy bárki is kormányozza őket.

Ej-ej.

És mindez egyre ragályosabb, mert egyre inkább élet-halál kérdése.

Nem bírjuk ezt tovább.

Hányan vagyunk, akik egyszerűen hányingert kapunk lényegében egy TV-híradótól, egy hírportáltól, egy politikusi nyilatkozattól, egy politológus fenyegető közelségétől: egyszerűen rosszul vagyunk tőlük.

Obszcénnak, megalázónak, gyomorforgatóan alacsony színvonalúnak (hogy most ideológiákról szó se essék) tartjuk őket: amiről beszélnek köszönő viszonyban sincs a valósággal, egyszerűen nincs is a problémák, a problémák súlyossága és sürgőssége szintjén.

Gyakorlatilag a mai, talán 1914 óta a legnagyobb áruló, „baloldali” francia kormány hiteltelensége olyan szintet ért el, hogy gyakorlatilag bármely intézkedése azonnali fronde-ot szül bármely utcasarkon.

Mindenki kilépett a szerepéből: a tüntetések már nem olyanok, a foglalások már nem egyszerűen lokális akciók, az erőszak egyik oldalról sem egyszerű ellen/forradalmi pantomin csupán. Túl a szakszervezeti sztrájk- és blokádmozgalmon, a tüntetéseken, de túl a Nuit debout térfoglalásain (Párizson kívül van a külvárosokban és vidéken is) szintúgy. Mások lettek a keretek.

Senki sem az, aminek látszik. Senki sem játsza a rá osztott társadalmi szerepeket: innen hogy a dolog olyan előreláthatalan és olyan veszélyes.”

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 34 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kjkj945
2016. június 08. 15:29
""Mindenki kilépett a szerepéből"" Te is BG???? !!!
Ellensúly
2016. június 08. 13:50
Komolyan egy szélsőbalos zugportált kell szemléznie a Mandinak? Ilyen erővel a Kitartás.hu is sorra kerülhetne.
Onurisz
2016. június 08. 12:07
Kisregényt írtál öreg az anarchista semmiről. Nem fogja végigolvasni senki sem, mert értelmetlen dolgokat senki nem szeret értelmezni. A franciák a "forradalmuk" óta szeretnek pár évtizedenként anarchista performanszokat tartani, amikor elegük lesz egy-egy kormányból, s miután bukik az utált kormány, kifúj a "lázadás". Minden ilyet nyakon öntenek egy utópista ideológiával. Sok mindent láttunk már, de azért ez a mostani szövegelés nem akármi: „Nem kérünk már ebből a világból, a rá jellemző munkából, kapcsolatokból, rombolásból, ebből az egész egzisztenciális nyomorúságból. Ma az élet a halál ezen világában semmi, holnap minden lesz – és ez a világ halott. Mást akarunk létrehozni, nem csak rácsokat. Mást akarunk csinálni, nem dolgozni. Mást akarunk megélni nem csak ezt a túlélést, ezt a fél-életet. Máshol akarunk lakni, nem lukakban. Máshogy akarunk szeretni, nem ahogy a pornóipar mutatja nekünk. Más képzeletre vágyunk, nem az ideológiákéra. Mást akarunk álmodni, nem ezt a rémálmot. Mást akarunk kicserélni egymással, nem pénzt és árukat. Mást akarunk növekedni látni, nem a gazdaságot. Mást akarunk, nem ezt a világot, ami azt is jelenti, hogy ettől a világtól: nem akarunk semmit. ...Ha utcára megyünk a munka törvénykönyve ellen, az nem azért van, amit a törvény a munkáról mond, hanem mert a munka kérdése, életünk felhasználásának a kérdése: és a munka, ahogy most látjuk magunk körül, az élet tagadása”. Ízlelgessük csak: mást akarunk csinálni, nem dolgozni; a munka az élet tagadása. Jól van gyerekek. Üljetek össze a muszlim migránsokkal és együtt találjátok ki. Aztán aki még él, szóljon, ha megvan. Bizony, a jelenlegi gazdasági rendszerrel, ezzel a profithabzsolásra épülő, mindent maga alá gyűrő, erkölcstelen, a fehér embert a jólét "siralomvölgyébe" taszító, a többieket mentálisan vagy fizikailag is elnyomorító globalista monopolkapitalizmussal csinálni kellene már valamit. Ez sem tarthat örökké és éppen itt lenne az ideje megszüntetni. De ehhez tanulni, gondolkozni, szervezkedni, keményen és kitartóan dolgozni kellene. Mert úgy nem fog menni, ha "ettől a világtól nem akarunk semmit". Mert lesznek, akik majd akarnak valamit ettől a "rémálomtól", s amikor majd megjön az eszetek és felébredtek, azt veszitek majd észre, hogy már nem is akarhatnátok semmit.
Kanóc
2016. június 08. 11:30
lenini póver
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!