Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Magyarország elemi érdeke a Németországhoz kötődő barátság és az Oroszországgal való korrekt partneri viszony. Orbán Viktor csókoljon kezet Beata Szydło asszonynak, ennél többet viszont ne ígérjen neki.
Ma Budapestre látogat Beata Szydło lengyel miniszterelnök. Látogatásának célja nem ismeretlen, hiszen a múlt héten már nálunk járt a külügyminisztere, Witold Waczczykowski is. Az új, ultrajobboldali lengyel kormány az ukrajnai válságot és az EU elbizonytalanodását kihasználva regionális középhatalommá szeretné felépíteni magát, s ehhez most szövetségeseket toboroz térségünkben. A középhatalmi státusz elérésére a korábbi, szocialista és jobbközép lengyel kormányok is törekedtek; de ők megelégedtek azzal, hogy az uniós döntéshozatalon belül növekedjen meg Lengyelország súlya, amit az utóbbiak Donald Tusk tanácsi elnökké választásával el is értek.
A Kaczynski-féle Jog és Igazságosság párt azonban az euroszkeptikus, iskolázatlan, vidéki lakosságot célozta meg, akiknek a nacionalizmusát nem lehet brüsszeli pozíciók megszerzésével kielégíteni. Ennél sokkal hatásosabb a nyílt orosz-, és a valamivel diszkrétebb németellenesség, kritikátlan Amerika-barátsággal tetézve. Ezt szolgálja az orosz agresszió ellen létrehozandó félkatonai milícia otthon és egy új kelet-európai blokk létrehozása külföldön. Ami a milíciát illeti, egy esetleges orosz támadás ellen a milícia körülbelül annyit érne, mint a lovas katonák annak idején Hitler tankjaival szemben. Lengyelországot, mint minket is, a NATO tagság és az atomarzenál véd meg bármilyen külső támadás ellenében. De az ellenzékkel szemmel a milícia bevethető lehet, ha a tiltakozó hullám átlép bizonyos kereteket. Az oroszellenes blokk pedig vezető helyzetbe hozhatja Jaroslaw Kaczynskit, aki így afféle szuper-miniszterelnökként vezényelheti a visegrádi és balkáni országokból létrehozandó szövetséget.
Mivel Csehország és Szlovákia nem siet feladni orosz kapcsolatait, Németországgal pedig végképp nem kíván konfliktusba kerülni, a lengyelek elsősorban Romániát szeretnék megnyerni ehhez a blokkhoz. Térségünkben köztudottan Lengyelország és Románia számít az Egyesült Államok legfontosabb katonai szövetségesének. Míg a magyar-lengyel barátság elsősorban érzelmi alapokra épül, a lengyel-román viszonyt a közös geopolitikai érdekek diktálják. Az új blokk nyíltan és bevallottan az amerikai befolyást és az oroszellenes készülődést szolgálná térségünkben, függetlenedve Nyugat-Európa habozó magatartásától. Magyarország nyilván afféle harmadhegedűs lenne Varsó és Bukarest tervezendő blokkjában, amelyet amerikai csapatok és a fegyverkezés felpörgetése tenne komolyabbá.
Nem kértek fel és nem is kívánkoznék Orbán Viktor tanácsadójának. Ingyen, bérmentve mégis azt javaslom neki és tanácsadóinak, hogy ne menjenek bele ebbe a zavaros tervbe. Magyarország elemi érdeke a Németországhoz kötődő barátság és az Oroszországgal való korrekt partneri viszony. Az előzőt alapvető politikai és gazdasági szempontok, az utóbbit pedig az energiabiztonsági megfontolások indokolják. Ami pedig a német-orosz viszonyt illeti, hazánk huszadik századi tragédiái a két nagy ország közti háború közvetlen következményei voltak. Térségünk jelenlegi stabilitását pedig a kettejük közti béke és bizalom biztosítja. Szinte semmiben sem értek egyet Orbán Viktorral, de eddig úgy láttam, hogy a Németországhoz és Oroszországhoz való viszonyát illetően a józan realizmus vezérli.
Ezért ha lehet, udvarias módon csókoljon kezet Beata Szydło asszonynak, ami lengyel nők esetében természetes, nem úgy, mint nyugat-európai politikusnőknél. Ennél többet viszont ne ígérjen neki. Teljesítsük uniós és NATO-kötelezettségeinket, de ne akarjunk atlantibbak lenni az Egyesült Államok kipróbált nyugat-európai szövetségeseinél. Különösen ne egy lengyel-román tengely harmadhegedűseként.