Egy érdekes mutató, a misery index

2016. január 21. 08:38

Az az egyik legfontosabb dolog az ember életében, hogy ne érezze feleslegesnek magát, hogy hasznosíthassa tudását, képességeit.

2016. január 21. 08:38
Csath Magdolna
Magyar Idők

„A Bloomberg pénzügyi csoport közgazdászai 2015 elején készítették el az EU-országok sorrendjét az elkeseredettségi index alapján. Akkor az élen – a legalacsonyabb mutató értékkel, 5,7-del – Dánia állt, Nagy-Britannia és Ausztria követte 6 és 6,15-ös értékkel. A magyar érték 7,5 volt, a cseh 7,6, a szlovén 10, a lengyel 11 és a szlovák 12,4. A régiónkbeli különbségeket elsősorban az eltérő munkanélküliségi adatok okozták. A lista végén legrosszabb, 20-30-as értékkel Görögország és Spanyolország található.

2015 végére, figyelembe véve az Eurostat munkanélküliségi adatait, valamint a gyakorlatilag nulla inflációs adatokat, a magyar érték 6,4-re javult. Csehország megelőzött bennünket 4,6-os adatával, Szlovéniában, Lengyelországban és Szlovákiában is javultak az adatok, de továbbra is rosszabbak, mint a magyar érték (8,6; 7,2 és 10,8).

Az eurózóna átlaga 10,5 és, az EU–28 országoké 9,1. Mindkettő jóval magasabb, mint a magyar adat. Természetesen a nagyon kedvező magyar adat kapcsán megemlíthetjük, hogy arra nagy hatással van a közmunka-foglalkoztatás. Továbbá azt is, hogy a boldogságszintet nemcsak az növeli, ha valaki végre munkát talál, hanem az is, ha a bérével is meg van elégedve. A kutatók véleménye szerint azonban mindenképpen az az egyik legfontosabb dolog az ember életében, hogy ne érezze feleslegesnek magát, hogy hasznosíthassa tudását, képességeit. Ehhez pedig munkalehetőségre van szükség.

Természetesen az elemzéseket érdemes tovább vinni. Azt is meg kell nézni, hogy hogyan alakul a munkanélküliségi ráta alapján az elkeseredettségi index az egyes korcsoportokon belül, a férfiak és nők esetén, illetve az ország egyes régiói­ban. Azért csak a munkanélküliséget kell vizsgálnunk, mert az inflációs ráta ezen csoportok esetén ugyanaz. A fiatalkorúakra számolt indexünk is jobb, mint az említett régiós országoké, kivéve ismét Csehországot. Ugyanez a helyzet a nők és férfiak munkanélküliségi adatai esetén.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Tiszafa
2016. január 21. 15:28
Játék a számokkal. A komcsi időkben tanították az iskolában, hogy a nagy Szovjetunió nehézipara szárnyal, az USA nehézipara meg pang. A Szu-ban 150%-al nőt a vaskohók száma, míg a velejéig romlott USA-ban csak 20%-al. És ebből messzemenő következtetést vont le a tanárom. Jóval később kezembe került egy gazdasági kimutatás azokról az időkről. A SZU az addigi 2 kohója mellé még 3-at épített. 150%? Igen. Az USA az addigi 60 kohója mellé még 12-őt épített. 20%? Igen. Én meg azóta szarok a statisztikákra!!
madarasi.abel
2016. január 21. 10:15
Amúgy ez az index úgy számítódik, hogy összeadjuk a munkanélküliségi rátát az inflációval. Igen, a közgazdászok között vannak ekkora idióták. És csak hogy rámutassak az index jelentőségére: azzal, hogy egy csomó embert arra kötelezünk, dolgozzon annyiért, amiből biztosan nem lehet megélni, máris javul az elkeseredettségi mutatónk. Az ókori rabszolgatartó társadalmaknak az elkeseredettségi mutatójuk pl nulla volt. Ezt csinálja valaki utánuk, rohadt nyugat!
madarasi.abel
2016. január 21. 10:07
No, megint sikerült találni egy statisztikai adatot, amiben nem vagyunk tökutolsók. Hurrá.
paraklétosz
2016. január 21. 10:04
És mennyi ezen indexnek a megbízhatósági indexe?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!