Nemzetállami hisztéria

2015. október 09. 07:26

Amit az indokoltnál látványosabbra gerjesztett bevándorlási ramazuri mögött látunk, az az európai politikai nemzetállam biztosan elhúzódó, de talán utolsó történelmi hisztériája azért, hogy önmaga túlélését igazolja.

2015. október 09. 07:26
Friss Róbert
Népszava

„Amit az indokoltnál látványosabbra gerjesztett bevándorlási ramazuri mögött látunk, az az európai politikai nemzetállam biztosan elhúzódó, de talán utolsó történelmi hisztériája azért, hogy önmaga túlélését igazolja. Kiszámított zokogás ez valami ellen, ami be fog következni. (...)

Amikor Merkel az internet korát emlegeti, valójában Marxot idézi: az emberi érintkezési viszonyok lettek egyetemessé, úgy, hogy a nyugati életmód visszfénye szinte minden távoli viskóban látható, méghozzá többnyire keleten gyártott nyugati technológiával. Ám ez a »képernyővalóság« csak a gazdasági menekülteket útra kelésre csábító csacsogás. A kérdés inkább az: miért nem tudják/akarják a saját hazájukban megélni ezt az életmódot a rá vágyók? Ami a politikai menekülteket illeti: miért nem sikerült az »arab tavasz« nyugati demokratizálása? Miközben a munkamegosztás, a tőke mozgása, a kereskedelem, a nemzetállamok gazdasági egymásrautaltsága globális mélységű lett, ami szétfeszíti a politikai nemzetállami kereteket, akkor is, ha ennek kulturális következményeit ugyanezen nemzetállamok egy része képtelen elfogadni. Nem csak európai gyötrődés ez, a kínai birodalmi nemzetállam épp úgy nehezen tud vele mit kezdeni, mint a magyar kormányfő, akinek igaza van: Európa már nem olyan, mint volt, és soha többé nem lesz olyan, mint amilyennek az Uniót az alapítók elgondolni merték. Ezért a XX. századi Európa már nincs és a XXI. századi még nincs. Ha viszont lesz, akkor csak mint nyitott, liberális európai parlamenti nemzetállamként létezhet életképesen. A kulturális nemzetállamok politikai-gazdasági közösségeként.

Ettől a jövőképtől riadt meg Orbán Viktor annyira, hogy hirtelen minden erejével meg akarja védeni a mai Unió külső határait. Azt a mai közösségi formát, amelyet eddig, mint haldokló szatócsboltot, elparentált. Láthatólag dacosan eltökélte magát: vagy olyan bezárkózó, fundamentális keresztény nemzetállammá lesz a jövő Európája, amilyennek ő elképzeli vagy ne legyen semmilyen.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 63 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Box Hill
2015. október 09. 14:17
Merkel Marxot nagyon válogatósan idézi, ha idézi: Marx 1856-os írásából, amely a The New York Tribune-ban jelent meg, Az orosz kölcsön cím alatt: “Tudjuk, hogy minden zsarnok mögött ott áll a zsidó, mint minden pápa mögött egy jezsuita. … a háborúk hasznossága, amelyet a kapitalisták felkorbácsolnak megszünne, ha az nem a zsidók érdekében lenne, hogy az emberiség értékeit ellopják. …A tény, hogy a zsidók olyan erősek lettek, hogy a világon folyó életet veszélyeztetik, késztet bennünket arra, hogy nyilvánosságra hozzuk szervezeteiket és céljaikat, hogy azok szaga felébreszthesse a világ munkásait, hogy harcoljanak e rákfene megsemmisítéséért.” Forrás: Richard Wurmbrand: Marx és a Sátán, Crossway Books, 1986, 41.old.
pollip
2015. október 09. 13:19
Tegyük ide ezt is és akkor átfogó képet kapunk a ballib siralmas:-) állapotáról: A Népszabadság és a nép 2015. október 9. A menekültekkel szemben szigorúbb bánásmódot kíván a magyarok 79 százaléka. A Medián erről szóló kutatása szeptember első felében készült, amikor még nem is csaptak össze a távolról jöttek Röszkénél a magyar rendőrökkel. És már akkor is Európa legridegebb menekültelhárító rendszerénél, legkevésbé együtt érző hatóságainál, a miénknél is keményebbet kívánt a magyarok túlnyomó többsége. Félnek. Most nem úgy, mint a pirézektől szoktak. Most tényleg. Félelmükben sokszorosnak érzik a nálunk lévő menekültek számát, elképesztően felülértékelik a veszélyeket, fertőző beteg terroristákat látnak maguk körül. Idegesek. Felpiszkálta őket a kormánypropaganda, és le vannak nyűgözve a jól látható idegentömegtől, ami győzelmi vágyat is gerjeszt bennük, mintha valamiféle meccsen lennénk. Az vesse a 79 százalékra az első követ, aki idegen és dinamikusan viselkedő közegben még nem szorongott. Ilyenkor ritkán marad tiszta az ember gondolkodása. A kutatás szerint például Amerikára haragszanak a menekültek után a leginkább. Erre hogy jöttek rá? Atavisztikus emlékképek támadhatnak a múlt rendszerből. Nem tartják tiszteletben szokásainkat, gondolják olyan emberekről, akik egyáltalán nem érintkeztek az életünkkel, csak átszaladnak rajtunk, ahogy a lábuk bírja. Megértjük, hogy az itt élők többsége kimenekülne az együttérzés e helyzetben megoldhatatlannak látszó parancsa alól, hogy nem látják a menekülő családok tízezreit, amint védik magukat és a gyerekeiket. Értjük, de bármennyire sajnáljuk, nem tarthatunk a többséggel. Most nincs igaza. hajrá, csak így tovább:-)))))
tevevanegypupu
2015. október 09. 11:38
Na ezeket mondja el Amerikában, Izraelben, Angliában, Franciaországban, stb....meg az arab államokban is..Aztán fusson amerre lát.
egyetmondok
2015. október 09. 11:11
Ja, ez a bizonyos Európai Egyesült Államok...,tudja T.Szerző, hogy kinek nem állna valójában érdekében az USA fantasztikusan jól és igazságosan összerakott uniós alkotmányos szerkezete az EU mai tagállami közül? Hát pont a legnagyobbaknak,a gazdaságilag legerősebbeknek, bizony. Akkor lenne itt igazán balhé,ha Közép-Klete Európa nagyhatalmak által mindig is kihasznált olyan kisállamai,mint mi is, vetnék fel az USA mintjáráa létrehoznadó uniós szövetségi államot,és őszhintén szólva addig örüljön Németország, Franciaország és az Egyesült Királyság,amig ez itt valakinek eszébe nem jut.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!