Osztrák fegyverletétel: a kormány fizet a szíriai menekülteknek, ha hajlandók hazatérni
2015 óta 87 ezer szír állampolgár kapott menekültstátust az osztrák hatóságoktól.
A schengeni menekültügyi rendszer válsága az Európai Unió más tagállamaihoz hasonlóan Franciaországban is heves politikai vitákat váltott ki.
„Ebben az eszkalálódó helyzetben keres megoldást Nicolas Sarkozy, aki belügyminiszterként következetes politikájának köszönhetően a 2005-ös párizsi lázongások felszámolásával már sikeresen bizonyított. Meglátása szerint a helyzet azonban most sokkal súlyosabb, ugyanis jelenleg egy lokális probléma helyett az Európai Unió egészére kiterjedő rendszerszintű kihívással állunk szemben. A valódi megoldást tehát az egész schengeni menekültügyi rendszer teljes újjáépítésében, valamint a releváns francia bevándorlási jogszabályok módosításában látja.
Sarkozy hét pontjából négy az Európai Unió menekültpolitikájának új alapokra helyezésével létrehozandó Schengen II működési alapelveire vonatkozik. Ennek a rendszernek az első és legfontosabb ismérve az uniós kvóták totális elutasítása. Sarkozy szerint ez ugyanis a problémát nem orvosolja, a befogadó társadalmakat ugyanakkor a bevándorlókkal szemben teljesen kiszolgáltatottá teszi. A rendszer másik alapvető eleme a duális menekültstátusz létrehozása lenne, a menekültügyi rendszer fenntarthatósága ugyanis megkívánja, hogy különbséget tegyünk a politikai és a háborús menekültek között. A politikai menekültek, akikre hazájukban véleményük és tetteik miatt börtön, vagy halálbüntetés vár, korlátlan menekültstátuszban részesülnének. A háborús menekülteknek azonban csak ideiglenes státuszt adnának, ami arra kényszerítené őket, hogy a béke helyreállítását követően visszatérjenek szülőföldjükre, ami jelentősen csökkentené a befogadó országokra rótt terheket. Regisztrációjuk hatékonyabbá tételét éskérelmeik gyors elbírálását pedig a schengeni határállamokban újonnan létrehozandó befogadó-állomásokkal kellene biztosítani, amelyek garantálnák az eljárások jogszerűségét, valamint a szükséges kitoloncolások végrehajtását. De egészen addig, amíg Schengen II nem funkcionál, be kell tiltani a bevándorlók szabad mozgáshoz való jogát, amivel az Európai Unión belül kialakult kaotikus helyzet további eszkalálódásának lehetne elejét venni.”